Facebook Google+ Twitter

Świątynie bez Boga

Aby zrozumieć brak Boga w świątyniach i samotność pasterzy wystarczy porównać dwa tak różne obrazy o wspólnym tytule "Ostatnia Wieczerza". Zobaczmy jak wieczerzę wyobrażał sobie Leonardo da Vinci, a jak Tintoretto. Porównajmy chłód i życie.

"Ostatnia Wieczerza" (1495-97) którą prawie wszyscy znamy z różnych reprodukcji, to fresk Leonarda da Vinci, a jednocześnie wyobrażenie, jakie o takiej wieczerzy miał i przekazał nam malarz. Chociaż jest to jedno z najsłynniejszych w ikonografii przedstawień Ostatniej Wieczerzy, to jednak tylko jedno z dziesiątków innych dzieł o tym samym tytule. Taki sam układ stołu i obrazu przedstawiali np. Andrea del Castagno (1447), Jacopo Bassano (1542), Juan de Juanes (1560) i wielu innych. Pietro Lorenzetti już w 1310 roku widział ją jednak inaczej i na swoim fresku przedstawił taką wieczerzę na bazie sześciokąta foremnego. Wszystkie te obrazy i freski cechuje jednak to, że wszędzie Chrystus i apostołowie siedzą sami przy stole.


Wszystkie te freski i obrazy pokazują nam samotność apostołów, a to przecież przyszli kapłani. Wszystkie te obrazu przypominają mi konklawe, lub jakieś zebranie episkopatu. Gdyby ten fresk powstał w Polsce, to prawdopodobnie przedstawiałby obrady Konferencji Episkopatu Polski, gdzie centralne miejsce zajmuje przewodniczący, a po bokach Rada Główna oraz Sekretariat, a wszyscy zamknięci w swoim własnym gronie. A gdzie wierni?


To jest właśnie wizja współczesnego Kościoła i współczesnych kapłanów zajętych swoimi własnymi sprawami. To kolejni papieże piszą kolejne okólniki, zwane też pismem wędrującym lub encykliką, gdzie odnoszą się nie tylko do spraw doktrynalnych, lecz i do spaw organizacyjnych całego Kościoła. To również władza sprawowana przez głowę Kościoła oraz kolegium biskupów skupiona w Urzędzie Nauczycielskim Kościoła (Magisterium ecclesiae) autorytatywnie przekazuje nam tzw. prawdy wiary. Te "prawdy wiary" zawsze w historii katolicyzmu hamowały postęp ludzkości. To Kościół blokował sekcje zwłok, potem transfuzje krwi, a "prawda objawiona" Heliocentryzm, jeszcze w 1616 roku został uznany za zagrożenie dla wiary. Obecnie, chociaż rakiety docierają już w najdalsze okolice Układu Słonecznego, Kościół za prawdy objawione uznaje zakaz stosowania prezerwatyw, środków wczesnoporonnych, a na samą myśl o prawach dla homoseksualistów i związkach partnerskich dostaje histerii.


Wracając jednak do "Ostatniej Wieczerzy", warto zobaczyć obraz (reprodukcję) pokazujący wieczerzę w tętniącej życiem weneckiej gospodzie. Jacopo Tintoretto tymi ruchliwymi postaciami apostołów oraz ludzi usługujących do wieczerzy pokazuje nam znaczenie słów Chrystusa "To jest ciało moje, które za was będzie wydane; to czyńcie na moją pamiątkę" (Łk 22; 19). Czy to nie znaczy, że tutaj te słowa przekazano nie tylko apostołom, lecz i ludowi bożemu? Czy to nie znaczy, że Chrystus poświęcił swoje życie dla dobra nas wszystkich, a nie tylko dla chwały sztywnych apostołów? Czy to nie znaczy, że ci współcześni apostołowie powinni być wśród wiernych, a nie zamykać się w Pałacach Namiestnikowskich? Nazwa ta jest już troszkę nieaktualna, ponieważ niektóre plebanie swym przepychem zasługują na nazwę Pałace Książęce. Skoro państwo na to nie tylko zezwala, lecz i za to płaci, to trudno się temu dziwić.


Kiedy w końcu i u nas nastąpi ostra separacja kościoła i państwa, a politycy zrozumieją, że zasady świeckości państwa i ich obowiązują? Kiedy organizacje religijne zostaną traktowane na równi z innymi organizacjami, a wspólnota religijna nie będzie już postrzegana jako prywatne stowarzyszenie kulturowe i nie będzie to przyczyną do jej wspierania przez państwo? Może, gdy to nastąpi biskupi nie będą już musieli dziękować posłom za ich świeckie obowiązki? A może jeszcze dziękują ponieważ posłowie wypełnili wolę Episkopatu Polski, a nie ludu Bożego?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

miło, że przypomniałeś sztukę renesansu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju!

Może i słusznie czytamy w Ewangelii św. Mateusza (21;13) "Mój dom ma być domem modlitwy, a wy czynicie go jaskinią zbójców".
albo;
"Nie możecie służyć Bogu i Mamonie! Nikt nie może służyć dwóm panom" (6, 24).

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostatnia_Wieczerza_(obraz_Leonarda_da_Vinci)

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostatnia_Wieczerza_(obraz_Jacopa_Tintoretta)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.