Facebook Google+ Twitter

Świdnik: Zmarł gen. Góra, słynny polski szybownik

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-04 11:06

W Świdniku zmarł generał Tadeusz Góra, legenda awiacji, pilot Wojska Polskiego, słynny szybownik. Miał 92 lata.

Jako pierwszy pilot na świecie został wyróżniony przez Międzynarodową Federację Lotniczą Medalem Lilienthala za rekordowy przelot otwarty. Wykonał go w 1938 roku na szybowcu PWS -101 na dystansie ponad 577 km z Bezmiechowej w Bieszczadach do Małych Solecznik pod Wilnem.

Medal do dziś jest uważany za najcenniejsze szybowcowe trofeum.

Po wybuchu wojny gen.Góra walczył w polskich dywizjonach myśliwskich w bitwie o Anglię, eskortował też amerykańskie "latające fortece". Po wojnie rozpoczął pracę w Górskiej Szkole Szybowcowej, nie porzucając latania zawodniczego. Zdobył m.in. Diamentową Odznakę Szybowcową, będąc pierwszym Polakiem i drugim na świecie zdobywcą tej odznaki. W latach późniejszych generał Góra latał też na MiG-ach w jednostkach w Poznaniu i Modlinie.

Od 1977 roku był związany ze Świdnikiem, gdzie szkolił pilotów śmigłowców.

W 1988 roku otrzymał Złoty Medal Aeroklubu Polskiego i Tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu. Na samolotach wylatał 4000 godzin, na szybowcach 2000 godzin.

Za zasługi powojenne został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Samorząd Świdnika przyznał mu honorowy tytuł "Zasłużonego dla Miasta ". W 2007 został awansowany na stopień generała brygady w stanie spoczynku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.