Facebook Google+ Twitter

Świebodzin. Największy na świecie pomnik Chrystusa Króla

 • Źródło: Gość dnia
 • Data dodania: 2010-11-11 08:24

W Świebodzinie powstał największy na świecie pomnik Chrystusa Króla. Na 21 listopada, kustosz świebodzińskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i zarazem pomysłodawca pomnika ks. Sylwester Zawadzki przewiduje uroczyste odsłonięcie.

W Świebodzinie powstał największy na świecie pomnik Chrystusa Króla.

Posąg w całej okazałości będzie można zobaczyć 21 listopada - na ten dzień kustosz świebodzińskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i zarazem pomysłodawca pomnika ks. kan. Sylwester Zawadzki przewiduje uroczyste odsłonięcie.

Historia budowy pomnika sięga 2000 roku. Wówczas bp. diecezjalny Adam Dyczkowski podczas intronizacji zawierzył miasto i gminę Świebodzin wieczystej opiece Chrystusa Króla. Po tej uroczystości zrodził się pomysł budowy pomnika jako wotum wdzięczności dla Chrystusa za nieustanną opiekę nad mieszkańcami miasta i okolic.

Pierwsze dokumenty, które inwestor Zawadzki złożył w świebodzińskim starostwie wskazywały na budowę pomnika o charakterze małej architektury ogrodowej. Z czasem jednak wielkość pomnika uległa zmianie. Pomnik rozrastał się, aż osiągnął wysokość 33 metrów. Do tego zaprojektowano trzymetrową złotą koronę.

Wtedy pomnikiem zainteresował się inspektor nadzoru budowlanego, wstrzymując budowę do czasu uzupełnienia dokumentacji. Zlecił również inwestorowi przeprowadzenie ekspertyzy budowlanej. Pomnik znajduje się na sztucznym 16. metrowym nasypie, a to wzbudziło wątpliwości inspektora czy figura jest osadzona stabilnie i czy nie będzie zagrożeniem dla przyszłych pielgrzymów.

Ksiądz uporał się z poprawkami i dostarczył do wydziału budownictwa stosowną dokumentację z potwierdzoną przez fachowców ekspertyzą. Na tej podstawie przywrócono księdzu pozwolenie na budowę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Aiś Wielki
 • Aiś Wielki
 • 04.04.2011 21:28

"Dzień Cierpienia Boga Ojca Nieba"
http://majestatboga.blox.pl
"Klątwa"
"Przepowiednia dla Polski"
http://przepowiednia.blox.pl
"Odstępstwo Boga"

Komentarz został ukrytyrozwiń

tomasz corano Dzisiaj 17:25 [...]jakoś nic nie słyszałem[...]

- a może pan po prostu nie chciał słyszeć.

[...]pomruki w artykułach nie mające nic wspólnego z rzeczowa dyskusja[...] To prawda, zbyt mało krytycznie pisałem o tej inwestycji. Mówić mogłem też więcej - ale co by to dało? Czy ksiądz wstrzymałby budowę, przemyślał czy warto, okazał miłosierdzie względem duszy i ciała...?

[...]przeczytałem w "The Guardian" ze stoi pan na czele przeciwników pomnika... czy warto z kimś takim jeszcze rozmawiać[...]

- Jako mieszkaniec od początku nie zgadzałem się z ideą pomnika - nadal twierdzę, że "nie ma to nic wspólnego z nauką chrześcijańską"...
Podczas budowy było wiele nieprawidłowości - brak stosownej dokumentacji budowlanej, lekceważenie przepisów - bezp. i hig. pracy, kodeksu pracy - zatrudnianie pracowników bez jakiejkolwiek umowy o pracę, bezprawne rozpoczęcie prac budowlanych na gruncie nieprzekwalifikowanym na budowlany... i to wszystko w imieniu Chrystusa, wotum wdzięczności dla Zbawiciela? To nas ośmiesza, więcej - przynosi wstyd! O tym również było w "The Guardian".

- A czy warto ze mną rozmawiać... wolna wola.

Komentarz został ukrytyrozwiń
tomasz corano
 • tomasz corano
 • 29.11.2010 17:25

Waldemar Roszczuk 13.11.2010 20:28
Od początku tej budowy o tym trąbiłem i co, jak grochem o ścianę...

z kim trąbiłeś . jakoś nic nie słyszałem , były tylko jakieś pomruki w artykułach nie mające nic wspólnego z rzeczowa dyskusja. tymczasem przeczytałem w "The Guardian" ze stoi pan na czele przeciwników pomnika... czy warto z kimś takim jeszcze rozmawiać

Komentarz został ukrytyrozwiń
ola
 • ola
 • 15.11.2010 12:43

A mógł w tym miejscu stanąć np AMBULANS wyposażony w super sprzęt ratujący komuś ŻYCIE

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tedi
 • Tedi
 • 14.11.2010 16:52

Pomnik jest piękny w całej okazałości. Jedzcie i oglądajcie.A i porozmawiać z Jezusem można. Do Rio...mam daleko i nigdy tam nie polecę, a tu mam blisko to samo, no prawie. Pozdrawiam księdza Zawadzkiego.
Posłanie od Jezusa zostało wykonane. Pięknie.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magdaleno, Ty również masz rację, Wiesław też... Jak widać to temat rzeka. Mnie osobiście podoba się tylko twarz (chociaż niektórzy upatrują w niej rysów Lenina), całość jest za bardzo ścięta i odnosi się wrażenie, że Chrystus ma ubraną kamizelkę kuloodporną, ciało i szaty są zbyt wyciosane...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magdalena Gawryś
 • Magdalena Gawryś
 • 13.11.2010 20:51

Szkoda że nikt nie skonsultował kształtu tej korony- otwarta jest średniowiecznym symbolem książąt i królów wasalnych, w przeciwieństwie do korony zamkniętej, przysługującej władcom suwerennym ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maksymialian, masz rację... Od początku tej budowy o tym trąbiłem i co, jak grochem o ścianę... Wkrótce poczynię o tym artykuł. Musze tylko jeszcze z innymi się uporać.
Pozdrawiam, Waldek

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maksymialian Prządka
 • Maksymialian Prządka
 • 13.11.2010 18:49

Złota korona to metafora jego królowania nad Światem, więc wizerunek to tylko kwestia umowna.Chodzi o oddanie faktu ,że jest Królem a do tego potrzeba atrybutu ludzkiego-bo jakiegoż by innego.Wierszyk pełen goryczy ma trochę racji....i taka myśl na koniec: czy Miłosierny Jezus Chrystus chciał nasze dobre czyny czy wielkie pomniki.Jest tyle szpitali,domów dziecka,poprawczaków [i tak mógłbym wyliczać], którym te pieniążki by się przydały.Większe dobro poprawić byt człowiekowi ,w którego sercu jest Jezus. Takie moje zdanie. A kto powie ,że niech państwo pomaga niech się nie łudzi. Pomnik wspaniały ,ale pieniądze mogłyby być lepiej ulokowane.Proszę o komentarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Edwin Kozłowski
 • Edwin Kozłowski
 • 11.11.2010 18:57

"KOLOS CHRYSTUSA" w ŚWIEBODZINIE
Największy pomnik Chrystusowy,
w Brazylii.. (był) , do tej pory.
Posąg Chrystusa Zbawiciela,
z góry Corcovado, ręce rozpościera.
**
Widoczny od morza i Copacabana,
dla milionów, symbolem opieki Pana.
Na górze z granitu, dalej się wznosi..
ale pomnik w Świebodzinie,.. go"kosi".
***
Tam, za miastem w szczerym polu,
stoi już większy ... na ziemnym kopcu.
a...licząc w górę, równo z glebą;
wyższy od tego, w Rio de Janeiro.
****
Jaką rolę, w/g urzędasów z ratusza,
ma spełniać, kolos "Króla Chrystusa"?
Pieniądze, pycha, sława czy fama?
ludzie mówią, że... "Tesco" reklama.
(Edwin z Inowrocławia 8.11.2010.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.