Facebook Google+ Twitter

Świecące błyskawice

Kiedy dziecko w fazie dorastania zadaje wiele pytań, jedno z nich może brzmieć następująco: dlaczego błyskawice świecą?

Pioruny / Fot. John R. Southern/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license.Jako dorosły, człowiek uświadamia sobie, że nigdy do tej pory nie zastanawiał się nad tym. Co więcej, dziecko zwracając się z jakimkolwiek pytaniem, liczy na to, że bez żadnych problemów otrzyma jasną i klarowną odpowiedź. Więc, żeby nie zostawić dziecka w niewiedzy, należy i takie rzeczy wiedzieć.

A odpowiedź jest prosta: błyskawice świecą, ponieważ podczas przepływy prądu „w” błyskawicy zwiększa się temperatura powietrza, rozgrzewa się ono do tego stopnia, że zaczyna świecić.

Ale, żeby całkowicie zrozumieć sens odpowiedzi to trzeba sobie uświadomić, że piorun to wyładowanie elektryczne o znacznym natężeniu, którego celem jest przenieść w kierunku ziemi ujemne ładunki elektryczne, aby zneutralizować chmurę (czyli do chmury powracają dodatnie ładunki z ziemi). Wszystko odbywa się na zasadzie wymiany.


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.