Facebook Google+ Twitter

Świecące sufity z OLED?

Organiczna Dioda Emitująca Światło to nowy rodzaj diod LED wytwarzanych ze związków organicznych. Jej najbardziej spektakularnym zastosowaniem są cienkie i energooszczędne telewizory. Ale to także inny pomysł na oświetlenie.

Oświetlenie OLED na YouTube / Fot. AutorŻarówki przechodzą do lamusa, robiąc miejsce świetlówkom i małym diodkom LED. Jest jednak jeszcze miejsce dla kolejnego gracza i jest nim OLED. Zainteresowanie tego rodzaju technologią oświetleniową rośnie. Swoje prototypy lamp pokazały już firmy Philips, General Electric (GE) i OSRAM. Ta ostania sprzedaje już jedno z nich. Póki co, tylko jako gadżet.

Ceny produkcji OLED-ów jednak spadają, a zainteresowanie rośnie. Możliwości jakie daje ta forma podświetlania w ręce projektantów przekraczają wszystko, co oferują dzisiejsze metody.

Po pierwsze OLED jest energooszczędny i nadaje się znakomicie jako zastępstwo przestarzałych żarówek. W Polsce nie wydaje się to tak oczywiste, ale na przykład w Irlandii za rok nie będzie już można kupić zwykłych żarówek. W celu ochrony środowiska i oszczędności energii państwo rezygnuje z nich całkowicie (w Polsce aż tak radykalnych działań nie podjęto, ale pojawił się program Wkręć świetlówkę organizacji Greenpeace).

Druga kwestia to rozmiary paneli OLED. Możliwość nanoszenia ich na praktycznie dowolną powierzchnię w połączeniu z małą grubością sprawiają, że teoretycznie OLED-y mogą być nawet giętkie. W przyszłości otrzymamy dzięki tej właściwości zwijane ekrany. Ale nie tylko. Słupy informacyjne świecące całą swoją powierzchnią, tapety podświetlające pomieszczenia, podłogi i sufity włączane jak dzisiejsze lampki... Takie wizje rozpościerają przed nami najwięksi gracze rynku OLED na prezentacjach wideo.To oczywiście kwestia kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu lat. Ale sam OLED zawita w naszych domach znacznie wcześniej. Philips planuje komercyjną sprzedaż pierwszych paneli oświetleniowych na początku przyszłego roku. Podobnie OSRAM i GE, które przecież nie mogą zostać w tyle za konkurencją.

Jedno jest pewne. Przyszłość rysuje się w bardzo jasnych, podświetlanych OLED-ami barwach.

Więcej podobnych wpisów znajdziesz na blogu HDTVmania.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Faktycznie rynek obecnie zalawany jest przez oprawy ledowe, każdy producen w swojej ofercie stara sie o najbardziej nowoczesne pomysły i dostosowanie swoich opraw do zarówek LEDowych. To dobry krok na przód.
Warto śledzić takie nowe rozwiązania i inwestowac troche więcej pieniędzy w LEDy.
---------------------------
Piotr Nowacki
Nowoczesne oświetlenie
www.spotline.tomix.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.