Facebook Google+ Twitter

"Święci i kuglarze" według "Misterium" Macieja Adamowicza

Promocja kolejnego tomiku poetyckiego Macieja T. Adamowicza była znakomitą okazją do tego, by swój talent aktorski zaprezentowali członkowie zespołu teatralnego "Zamkowa". XI Dni Kultury Chrześcijańskiej w Sieradzu.

Młodzi aktorzy z reżyserem spektaklu Sylwią Dęgą w towarzystwie Macieja Adamowicza z małżonką / Fot. Piotr NiedzielskiAmatorski zespół teatralny „Zamkowa” działa przy Młodzieżowym Domu Kultury w Sieradzu. Od dawna odnosi sukcesy i przyciąga nowych adeptów sztuki teatralnej. Zajęcia prowadzi zakochana w teatrze i kochająca młodzież polonistka, Sylwia Dęga. Zespół w tym roku po raz kolejny wziął udział w Dniach Kultury Chrześcijańskiej.

Do zespołu należą uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Dąbrowskiej i z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu. Dzielnie podjęli próbę zmierzenia się z niełatwą poezją Macieja Tadeusza Adamowicza. Poeta wywodzący się z Szadku, od dziesięciolecia mieszkający w Sieradzu, to historyk i filozof, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest autorem zbiorów: „Gleby topornej”, „Jeśli się nie narodzisz” i – najnowszego tomiku – „Misterium".
Serdeczna rozmowa przyjaciół: Aleksandra Budzianowska i Maciej Adamowicz / Fot. Piotr Niedzielski
22 listopada 2007 r. w Sieradzu w gościnnej sali wystawowej Biura Wystaw Artystycznych, poeta prezentował najnowszy poetycki arkusz - „udramatyzowaną, ale i dramatyczną wypowiedź o człowieczej relacji z Bogiem”. Prezentacja miała formę etiudy teatralnej. Wyreżyserowała ją Sylwia Dęga, a wykonali młodzi adepci sztuki teatralnej z Młodzieżowego Domu Kultury w Sieradzu.

Dziękując młodym aktorom za ich udaną prezentację, wzruszony autor wręczył im swój tomik z indywidualną dedykacją. - Właśnie podczas dramatycznych zmagań ze złem odsłaniamy misterium najgłębszych ludzkich tęsknot za prawdą i życiem - mówił podczas spotkania Maciej Adamowicz. Odpowiadał na pytania dotyczące poszczególnych tekstów z nowo wydanego tomiku, a nawet użytych metafor. Mówił o studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, życzliwej atmosferze na tej uczelni, o akademickim nauczycielu: Karolu Wojtyle. Osobiście podpisywał tomiki wręczając je też w darze gościom spotkania.
"Misterium zredagowała i opracowała plastycznie Elżbieta Adamowicz / Fot. Piotr NiedzielskiJeden z wierszy "Misterium" to pokłon bohaterom solidarnościowego zrywu / Fot. Piotr Niedzielski
Dla zgromadzonej publiczności zbrakło krzeseł, w scenicznym debiucie młodych pragnęli uczestniczyć ich rodziny, przyjaciele. Licznie reprezentowane było środowisko starszych sieradzan: przyjaciół i znajomych Macieja Adamowicza, a także nieznajomych, ot po prostu wielbicieli teatru i poezji. Zaskoczeni szczerością i pięknem prezentacji, nagrodzili ją serdecznymi brawami. Warto dodać, że magia tego wieczoru miała swoje źródło w staraniach wielu osób i instytucji.

Nad przebiegiem czwartkowego wieczoru - jak nad wszystkimi imprezami XI Dni Kultury Chrześcijańskiej
w Sieradzu - czuwali: Anna Bartosik, Marcin Kuczyński i Zbigniew Nastarowicz z Oddziału Miejskiego „Civitas Christiana” w Sieradzu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Redaktorzy skrócili mi ten materiał i dopiero teraz zauważyłam, że także o nazwiska aktorów. Oryginalny fragment brzmiał:
Sukcesy grupy zainspirowały młodsze roczniki młodzieży zainteresowanej zajęciami z dziedziny warsztatu aktorskiego pod kierunkiem Sylwii Dęgi. Zakochana w teatrze i kochająca młodzież polonistka w natłoku pracy dokonała niemożliwego: od września br. szkolnego prowadzi dwie „zamkowe” grupy: starsi i bardziej doświadczeni pracują obecnie nad spektaklem teatralnym, zaś tegoroczni adepci teatru mozolną pracę nad podstawami warsztatu przerwali w związku z udziałem w XI Dniach Kultury Chrześcijańskiej.
W tej młodszej grupie znaleźli się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Dąbrowskiej i z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu: Magdalena Duda, Karina Gawłowska, Sebastian Góźdź, Agata Lewek, Magdalena Łazuchiewicz, Justyna Feliksiak, Paulina Marciniak, Marta Osiewała, Artur Pertkiewicz, Kamila Plajzer, Katarzyna Podsiadła, Michał Szewczyk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj dziękuję, zbyt łaskawe te Wasze recenzje, ale miłe. Postaram się wobec tego i w przyszłości. :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Pani Elżbieto gratuluje pierwszego artykułu .... Bardzo fajny. Musze powiedzieć że byłem na tym przedstawieniu .... Był świetnie ... Wiersze zawierające wielką głębie ... Polecam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.