Facebook Google+ Twitter

Święci przemaszerowali przez Libiąż

Ponad 2 tysiące osób wzięło udział w tegorocznym Orszaku Świętych. Wydarzenie będące alternatywą dla świeckiego Halloween, powoli wpisuje się w tradycję gminy Libiąż.

Wymarsz orszaku na ulice Libiąża / Fot. Paweł SalawaW ramach projektu "Holy Wins – Święty zwycięża" w szkołach gminy ogłoszono konkurs plastyczny, na który wpłynęło blisko 150 prac. W auli Zespołu Szkół w Libiążu odbyła się debata na temat dróg do świętości w kontekście nauczania papieża Franciszka.
W przeddzień tegorocznego dnia Wszystkich Świetych barwny korowód najmłodszych przebranych m.in. za św. Mikołaja, Matke Teresę z Kalkuty, Jana Pawła II, Siostrę Faustynę Kowalską, św. Ritę, św. Jakub Apostoła, Matkę Boską wyruszył spod Kościoła św. Barbary w Libiążu. Pierwszym akcentem wydarzenia było jednak przedstawienie teatralne na temat życia św. Brata Alberta zaprezentowane przez Teatr „Radwanek” z Radwanowic.
- Przebrałam się za świętą Rozalię bo to moja patronka. W przygotowaniu stroju pomagała mi mama i zajęło nam to jeden dzień – mówiła Rozalia Szkaradek z Libiąża.
Natalia Bialik z Chełmka przebrała się za świętą Jadwigę. Przygotowania do udziału w tym wydarzeniu zajęły jej współnie z mamą 2 dni. - Mam berło, sukienkę koronę i pelerynę. Wybrałam tą świętą bo usłyszałam o niej w szkole i ta postać bardzo mi się podoba. Podobnie jak Holy Wins – komentowała Natalia.
Korowód rozśpiewanych i uśmiechniętych świętych przemaszerował ulicami miasta do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego. Orszak prowadzili również przebrani za świętych ułani, a do radosnego marszu zagrzewała górnicza orkiestra Zakładu Górniczego "Janina". Uroczystej Eucharystii przewodniczył matropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz., który podziękował wszystkim organizatorom wydarzenia. Podczas mszy odczytano specjalne pozdrowienia od Papieża Franciszka skierowane do uczestników libiąskiego „Holy Wins – Święty zwycięża”: - Życzę aby wydarzenia związane z Orszakiem Świętych w Libiążu były okazją do przypomnienia aktualności tego wezwania i aby zapalały wszystkich uczestników do naśladowania świętych - zwłaszcza wielkich polskich świętych - w codziennym życiu w duchu Ewangelii, inspirowanym wiarą, nadzieją i miłością. Po Eucharystii na przykościelnym placu młodzież zatańczyła specjalnie przygotowany na tą okazję taniec „Belgijski". Całość zwieńczyły wystrzały konfetti. Patronat honorowy nad tegorocznym Holy Wins w Libiążu objęli kard. Stanisław Dziwisz burmistrz Libiąża Jacek Latko i starosta chrzanowski Janusz Szczęśniak. Warto nadmienić, że transmisję na żywo z tego wydarzenia przeprowadziła ogółniopolska telewizja TVP Info.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.