Facebook Google+ Twitter

Świerżowa Ruska - wioska której już nie ma

W tej chwili to jedynie niewielemówiąca nazwa. Idąc od Świątkowej Małej do Bartnego spotykamy zdziczałe sady, piwniczki i kamienne świątki. Tu była Święrżowa Ruska - jedna z większych wiosek Beskidu Niskiego.

1 z 10 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Świątkowa Mała kończy się kamiennym pomnikiem. Po kilkuset metrach wejdziemy na teren wsi Świerżowa Ruska. Miniemy tylko gospodarstwa Telepów i Graconiów.Fot. Robert Grzeszczyk
Świątkowa Mała kończy się kamiennym pomnikiem. Po kilkuset metrach wejdziemy na teren wsi Świerżowa Ruska. Miniemy tylko gospodarstwa Telepów i Graconiów.
Fot. Robert Grzeszczyk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie wiem czy to dotyka akurat Swierżowej Ruskiej. Dotarłem do informacji, ze wioska nie uległa zniszczeniu i mieszkańcy zostali wysłani na wschód w całości w wyniku intensywnej i szybkiej indoktrynacji, etc. Natomiast w okolicy różnie bywało. Do lat osiemdziesiątych nie zezwalano na powrót Łemków w te okolice a potem ziemie (często juz PGR-owskie) rozsprzedano. Świerżowa stanowi w tej chwili własność Państwa w zarządzie Magurskiego Parku Narodowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś spotkałem na drodze mojego życia człowieka, który panicznie dbał o to żeby mu się coś nie wymsknęło ustami. Przez przypadek dowiedziałem się że pisze raporty na sąsiadów i innych oraz swoje spostrzeżenia. Zastanowiło mnie to. Inni nie mieli nic do ukrycia a on taki milczek jak wchodziło się na tematy przeszłości. Przygotowałem więc najlepsze wino o działaniu "katalitycznym" i jak dojrzał, zapytałem: "Co Pan robił w tamtych czasach?" On: "Byłem w KBW i porządek na Wschodzie robiłem". Ja: "A jak Pan robił ten porządek?" On: "No, jak otrzymaliśmy informację o tym że do danej wioski przyszli bandyci z UPA to w nocy robiliśmy obławę. Wioskę otaczało pierścieniem najmniej 3000 wojska i do nadejścia świtu pierścień musiał zostać zamknięty. Do wioski wysyłało się wtedy patrol z żądaniem poddania się wskazanych(Która matka i ojciec wyda swoje dziecko na pewną śmierć?). W przypadku nie poddania się, nie miała prawa nawet przeżyć żadna kura ni kogut. Cokolwiek się ruszało, musiało zginąć a na zakończenie akcji zostać spalone, bo wiele dzieci zostawało ukrytych w słomie i w sianie.
Ja: "Ale z Pana bandyta, będzie się Pan w Piekle smażył !"
On: " Panie, Panie !!! Ja tylko w Niebo strzelałem!
Ja: "A jaką broń Pan obsługiwał ?"
On: "Ciężki karabin maszynowy!"
Ja:"To co mi Pan tutaj pierdzieli, jestem po Studium Wojskowym, politycznie dobrze przysposobiony i dobrze wiem że taką broń
mogli obsługiwać 100 % zbrodniarze !"
Do czego głupota prowadzi? Nie jednej tam wioski brakuje, całe terytoria opustoszałe a kiedyś tętniące życiem a z opowieści ponoć najpiękniejsze krasawice poszły do gleby nie rozpoczynając dorosłego życia, tylko dlatego że politycy byli nieudolni. Historia woli tą hańbę zapomnieć i rozmazać. Nie tędy droga, Ten Który jest upomni się o to.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.