Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7665 miejsce

Święta Anna Samotrzeć, obraz Leonarda da Vinci, przechodzi renowację

Słynny obraz Leonarda da Vinci, zdjęty ze ścian Luwru, przechodzi renowację.

 / Fot. Leonardo da VinciObraz ten, olej na desce topoli, jest pod opieką najlepszych konserwatorów Luwru. V. Pomarede, dyrektor działu malarstwa, ogłosił, że zabiegi nad obrazem polegają na zmniejszeniu warstwy werniksu na płaszczyźnie obrazu.

W 1994 roku już postanowiono przeprowadzić tę „operację”, ale stan nauki w tamtych czasach nie pozwalał na zbyt dokładne określenie grubości pokrywającego obraz werniksu i ostatecznie, po burzliwych debatach, postanowiono zabieg przesunąć na bliżej nieokreślony czas.

Dzisiaj, dzięki nowoczesnej technice, z dokładną precyzją jest już możliwe określenie grubości werniksu. Tak więc z 30-35 mikronów kilku warstw werniksu, pokrywającego obraz Świętej Anny Samotrzeć, zdecydowano się na usunięcie warstwy w zależności od miejsca do 8-12 mikronów, zakładając, że minimalna grubość - aby nie podejmować żadnego ryzyka wobec warstwy farb - wynosi 6 mikronów. Po kilkumiesięcznych zabiegach „jesteśmy już na poziomie 16-17 mikronów grubości” – zaznaczył V. Pomarede dziennikarzom "Le Monde", dodając: „używamy neutralnych rozpuszczalników o konsystencji żelu, aby nie pozwolić na niekontrolowane wnikanie płynu w głąb warstwy werniksu”.

Ostatecznie, to, co jest najbardziej zauważalne już dzisiaj, to jasna kolorystyka obrazu, która odzyskuje przejrzystość spod grubej warstwy dobrze już zażółconego werniksu. Niebieski nagle wydaje się bardzo istotny, szczególnie płaszcz św. Marii, który jak dotąd ciemny, pokryty plamami po niezbyt szczęśliwych zabiegach konserwatorskich z 1950 roku, odzyskał nienaganną jasność koloru. Teraz widoczny jest nawet szczegół, że Leonardo da Vinci najpierw namalował czerwień sukni św. Marii, a dopiero później „okrył” ją w partiach niebieskim płaszczem.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.