Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

85 miejsce

Święta Barbara, dyżurny ratownik świata

Kiedy górnik umiera koledzy mówią, ze odszedł do świętej Barbary. Nie mowią tego z żalem, raczej z nadzieją, z przekonaniem, że święta Barbara zapewni górnikowi szczęśliwą śmierć i obdaruje wiatykiem.

Witraż w kapliczce św. Barbary w kopalni Guido w Zabrzu. / Fot. Janina BieleńkoWedług legendy (jest ich kilka) Barbara, córka Dioskura, bogatego i wpływowego urzędnika Nikodemii, miasta w północno-zachodniej Anatolii (obecnie Izmit w Turcji), żyła pod koniec w III wieku. Żyła krótko. O rękę bogatej i urodziwej panny starało się wielu szlachetnie urodzonych, ale ona czas spędzała na rozmowach z chrześcijanami, ukrywającymi się przed cesarzem Galeriuszem Waleriuszem Maksyminem (Maksyminus II Daja, cesarz 308-313), prześladującym wyznawców nowej wiary.

Apodyktyczny ojciec i zagorzały poganin postanowił odizolować córkę od nieakceptowanych przez niego zalotników i od niepożądanego środowiska chrześcijan. Wybudował warowną wieżę, w której uwięził Barbarę. Kontaktowała się jedynie ze służbą i nauczycielami. Jednym z nich był Walentiusz - lekarz i mędrzec. To on przekazywał Barbarze idee religii chrześcijańskiej. Z jego rąk Barbara, w tajemnicy przed ojcem, przyjęła chrzest i ślubowała dozgonną czystość.

Kopalnia Guido udostępniła wnętrza do zwiedzania na dwóch poziomach 170m i 320 m pod powierzchnią. / Fot. Janina BieleńkoKiedy ojciec dowiedział się o decyzji córki, próbował zakazać jej praktyk nowej wiary, znęcając się nad nią fizycznie i psychicznie. Próba ucieczki spod władzy ojca nie powiodła się. Zdradzona przez pastucha została pojmana i przekazana władzom rzymskim.

Pomimo okrutnych tortur, biczowania, przypalania, wleczenia nago ulicami miasta, obcięcia piersi i szarpania żelaznymi hakami Barbara nie wyrzekła się przyjętej wiary. Została skazana na śmierć przez ścięcie mieczem. Wyrok wykonał ojciec. Według legendy, po zabiciu córki, Dioskur zginął rażony piorunem a trzoda pasterza, który ją wydał, przemieniła się w szarańczę.

Barbara miała tylko 29 lat. Tyle złotych guzików ma obecnie galowy górniczy mundur.

Czytaj dalej ->->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Tak zjeżdżać pod ziemie, żegnając się co dziennie z rodzina.... Mój brat brat stracił palce w kopalni, bliski jest mojemu sercu, ten materiał...

Komentarz został ukrytyrozwiń

...a czy ktoś zauważył, na ilu kłamstwach opiera sie katolicyzm i jego odlamy?...i czyim odłamem jest katolicyzm?...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...żeby nikt nie umarł bez spowiedzi świętej"-za jej życia nie istniała spowiedź. Kto szperał w historii wie, kiedy i po co wprowadzono spowiedź tzw. świętą do ucha i kto na tym cierpiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli rzeczywiście tak się rzeczy mają, to górniczy katolicyzm tkwi w głębokim średniowieczu.
Współcześni górnicy mają Biblię, umieją czytać, a jednak wybierają średniowieczne legendy.
Gdyby zajrzeli do Biblii to by zauważyli, że jedynym orędownikiem do Boga jest Jezusa, natomiast wzywanie zmarłych, jak np. zmarła Barbara, jest w Biblii zabronione mocnymi słowami.
Tutaj jest artykuł na temat modlitwy do zmarłych, uznanych przez papieży za świętych:
http://husyta.wordpress.com/2011/01/24/modlitwy-do-swietych-zakamuflowany-okultyzm/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pitol
  • Pitol
  • 04.12.2011 16:03

Ach ci niedobrzy poganie... Jak to się nazywa? Czarny PR? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
1945
  • 1945
  • 04.12.2011 14:30

Nie sądzę, by odpowiednikiem św. Barbary była bogini Kali.
Gdzie można znaleźć taką informację?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielkie podziękowania za ten artykuł o św. Barbarze i jej historii.
Dostałam to imię gdyż Babcia była Barbara, a Dziadzio artylerzystą.
@Krystyno, a jednak nie na całym świecie św. Barbara, chyba że mowa tylko o świecie chrześcijańskim, gdyż w Indiach Hindusi mają swoją Boginię Kali,.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to dopiero ciekawostki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł. Warto go przeczytać i w tym dniu św. Barbary pomyśleć o niebezpiecznej pracy górników.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Pani Krysiu. Faktycznie dużo legend a może i prawd (podobno dokumenty zaginęły) wiąże się z tą postacią. Kapliczka w kopalni Guido zrobiła na mnie wrażenie, taka barwna, jasna i czysta, kiedy wokół pył, czerń i ciemność. Może kiedyś odwiedzę inne kopalnie i zobaczę inne kapliczki. Kto wie? Pozdrawiam, Janina

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.