Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta Barbara, dyżurny ratownik świata

YanBi
YanBi
Witraż w kapliczce św. Barbary w kopalni Guido w Zabrzu.
Witraż w kapliczce św. Barbary w kopalni Guido w Zabrzu. Janina Bieleńko
Kiedy górnik umiera koledzy mówią, ze odszedł do świętej Barbary. Nie mowią tego z żalem, raczej z nadzieją, z przekonaniem, że święta Barbara zapewni górnikowi szczęśliwą śmierć i obdaruje wiatykiem.

Według legendy (jest ich kilka) Barbara, córka Dioskura, bogatego i wpływowego urzędnika Nikodemii, miasta w północno-zachodniej Anatolii (obecnie Izmit w Turcji), żyła pod koniec w III wieku. Żyła krótko. O rękę bogatej i urodziwej panny starało się wielu szlachetnie urodzonych, ale ona czas spędzała na rozmowach z chrześcijanami, ukrywającymi się przed cesarzem Galeriuszem Waleriuszem Maksyminem (Maksyminus II Daja, cesarz 308-313), prześladującym wyznawców nowej wiary.

Apodyktyczny ojciec i zagorzały poganin postanowił odizolować córkę od nieakceptowanych przez niego zalotników i od niepożądanego środowiska chrześcijan. Wybudował warowną wieżę, w której uwięził Barbarę. Kontaktowała się jedynie ze służbą i nauczycielami. Jednym z nich był Walentiusz - lekarz i mędrzec. To on przekazywał Barbarze idee religii chrześcijańskiej. Z jego rąk Barbara, w tajemnicy przed ojcem, przyjęła chrzest i ślubowała dozgonną czystość.

Kiedy ojciec dowiedział się o decyzji córki, próbował zakazać jej praktyk nowej wiary, znęcając się nad nią fizycznie i psychicznie. Próba ucieczki spod władzy ojca nie powiodła się. Zdradzona przez pastucha została pojmana i przekazana władzom rzymskim.

Pomimo okrutnych tortur, biczowania, przypalania, wleczenia nago ulicami miasta, obcięcia piersi i szarpania żelaznymi hakami Barbara nie wyrzekła się przyjętej wiary. Została skazana na śmierć przez ścięcie mieczem. Wyrok wykonał ojciec. Według legendy, po zabiciu córki, Dioskur zginął rażony piorunem a trzoda pasterza, który ją wydał, przemieniła się w szarańczę.

Barbara miała tylko 29 lat. Tyle złotych guzików ma obecnie galowy górniczy mundur.

Czytaj dalej ->->

Wieść o jej męczeńskiej śmierci szybko rozeszła się po świecie. Wywołała wstrząs w środowisku chrześcijan. Według przekazów ustnych, przed śmiercią Barbara modliła się o to, żeby nikt, kto poprosi ją o wstawiennictwo w ostatniej godzinie swego życia, nie umarł bez spowiedzi świętej. Św.Barbara stała się więc w pierwszej kolejności patronką umierających.

Coraz liczniejsi wierni zwracali się do niej szczególnie w sprawach związanych z zagrożeniem życia. W średniowieczu zaliczano św. Barbarę do grona "Orędowników, mających stały dyżur ratowniczy nad światem". Św. Barbara, obecnie kojarzona najczęściej z górnikami, jest także patronką marynarzy, artylerzystów,minerów i chorych na dżumę. Za swoją patronkę obrali ją kowale, ludwisarze,tkacze a także więźniowie i wytwórcy sztucznych ogni. Lista zawodów jest bardzo długa.

4 grudnia oznaczono dniem św. Barbary w kalendarzach Kościoła greckiego i syryjskiego już w VIII wieku. Na zachodzie popularność kultu świętej wzrosła znacznie w wieku XI. Powstawały kolejne ośrodki kultu. Pod wezwaniem św. Barbary najwięcej kościołów jest dzisiaj na Śląsku i na Pomorzu. Pierwsze wzmianki o świętowaniu Barbórki pochodzą już z roku 1354. źródło)
Obecnie 4 grudnia jednoznacznie uważa się za tradycyjne polskie święto górników.

To górnicy szczególną atencją otaczają św. Barbarę. Wierzą w jej duchową obecność pod ziemią. Ta wiara daje im większe poczucie bezpieczeństwa podczas pracy w tych nietypowych, ciągle niebezpiecznych warunkach. Górnicy ufają, że św. Barbara w porę ostrzeże ich przed niebezpieczeństwem. Że zdążą uciec, zanim nastąpi tąpnięcie, zawali się strop czy wybuchnie metan.

Kopalniane kapliczki, pod wezwaniem św.Barbary, to miejsca magiczne. Światło zapalonych świec migocze przyjaźnie w ciemnych chodnikach kopalni. Tu naprawdę zapomina się o zagrożeniu i wierzy w bezpieczny powrót na górę.
Oby tak było zawsze! Szczęśliwych powrotów do domu, bracia górnicy!

Wiatyk - (łac. viaticum) zapasy, zaopatrzenie na drogę. W religii chrześcijańskiej także, "sakramenty, które stanowią zakończenie ziemskiej pielgrzymki".historicus, mbkp.info

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto