Facebook Google+ Twitter

Święta czy wolne od pracy - życzenia świąteczne

Święta Bożego Narodzenia nieodmiennie kojarzą się ze skrzypiącym pod nogami śniegiem, parą z ust, rześkim powietrzem kiedy wracamy do domu z zakupionym karpiem i ostatnimi prezentami. W domu pachnie grzybami i choinką i pastą do podłogi.

zima / Fot. Henryk HegierŚwięta Bożego Narodzenia nieodmiennie kojarzą się ze skrzypiącym pod nogami śniegiem, parą z ust, rześkim powietrzem kiedy wracamy do domu z zakupionym karpiem i ostatnimi prezentami. W domu pachnie grzybami i choinką i pastą do podłogi. Takie święta pamiętam z dzieciństwa, z czasów powszechnie uważanych za złe i straszące pustymi półkami sklepów. Ale jednak kojarzącymi się nieodparcie z zapachami smacznych prostych potraw, świętami zdecydowanie bardziej ubogimi, niemniej jednak radosnymi i pełnymi ciepła, choinką a pod nią prezentów w postaci ciepłych skarpet cierpliwie zrobionych na drutach przez babcie i świeczek na drzewku. I zastanawiam się co też się zmieniło przez te dziesiąt lat, czy to moja pamięć płata figle czy też święta te spłaszczyły się i spowszedniały w cieniu pełnych sklepów, agresywnego marketingu, pokazywanych od początku jesieni reklam w telewizji, od świątecznego wystroju ulic i sklepów.
Przestaliśmy odczuwać te upragnione zapachy, zniknął gdzieś powiew tajemniczości, wszystko sprowadza sie do zakupów w markecie, eleganckiego opakowania drogich prezentów, głosem kolęd z płyty CD kupionej w promocji. Coś się zgubiło, niby jest wszystko ale brakuje mi tego cudownego czaru i nastroju. Nie wiem czy dlatego że podobno wspomnienia z dzieciństwa sa zawsze najsilniejsze i najpiękniejsze pomimo czasów jakie podówczas były, czy to my jesteśmy dziś inni,zabiegani i zapracowani w swojej gonitwie dajemy złapać się na blichtr kolorowych reklam, kolęda z płyty staje się ważniejsza od zwykłej cichej rozmowy. Ale pewne jest to że zawsze w dzieciństwie był śnieg i mróz, a jak spojrzę przez okno na błoto przed domem i gołe szare drzewa, wystającą gdzieniegdzie zielona trawę - to nastrój pryska i zostają tylko oświetlone sklepy i ulice, Kevin sam w domu a choinka pachnie słabiej. Zwolnijmy trochę, zatrzymajmy na chwilę karuzelę codzienności, nie dajmy się skusić kolorowym obrazkom, wyłączmy telefony.a może uda sie przywrócić nastrój, spokój i ducha Świąt Bożego Narodzenia, czego wszystkim Nam życzę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Wszystko przemija i my też przeminiemy z nami nasze zapachy, odczucia i pragnienia. Tego procesu nie da się powstrzymać... prawa życia.
Ale póki co... życzę dobrego i spokojnego Nowego Roku!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłbym zupełnie zapomniał :) Zauważyłem pańskie życzenia wcześniej, ale umknęły uwadze w dniu następnym. Dziękuję, pozdrawiam, podobnież życzę niezmąconych dni, nie tylko świątecznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

fakt swiat sie zmienia codziennie i stale tylko czy wszystkie zmiany sa potrzebne i dobre, tradycja to panstwowosc, to poczucie wiezi spolecznej - fakt jakie czasy takie obyczaje - ale jeszcze jest szansa zeby nasze dzieci nauczyc polskiej stadycji - jak zobacze na wigiliie tortelini z pieczarkami to widac ze niedlugo bedzie po nas. Spokojnych swiat zycze wszystkim czytelnikom

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst ciągle aktualny. I nie wiem. czy dlatego, że w młodości wszystko było fajniejsze, czy rzeczywiście " O tempora o mores et nos mutamur in illis."

Fakt. świat się zmienia z każdym pokoleniem.
Ale od nas zależy czy zachowamy tradycję , która jest naszą kulturą.
Pozdrawiam i życzę Radości z świąt Bożego Narodzenia w Pokoju!

Komentarz został ukrytyrozwiń

dziekuje za slowo - pisanie to chyba nie jest moja najmocniejsza strona - ten tekst ma juz kilka lat - wole pracowac obrazem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry tekst, za który dziękuję.

Faktycznie, warto zastanowić się, dlaczego Święta Bożego Narodzenia nie są już takie jak kiedyś? Według mnie, Autor udzielił w artykule odpowiedzi na to pytanie.

Henryk Hegier opublikował bardzo refleksyjny tekst… jest, o czym myśleć.

Ps. A przy okazji okazało się, że Autor nie tylko robi świetne zdjęcia, ale pisze także interesujące artykuły. Czekam na kolejne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.