Facebook Google+ Twitter

Święta czy wolne od pracy - życzenia świąteczne

Święta Bożego Narodzenia nieodmiennie kojarzą się ze skrzypiącym pod nogami śniegiem, parą z ust, rześkim powietrzem kiedy wracamy do domu z zakupionym karpiem i ostatnimi prezentami. W domu pachnie grzybami i choinką i pastą do podłogi.

zima / Fot. Henryk HegierŚwięta Bożego Narodzenia nieodmiennie kojarzą się ze skrzypiącym pod nogami śniegiem, parą z ust, rześkim powietrzem kiedy wracamy do domu z zakupionym karpiem i ostatnimi prezentami. W domu pachnie grzybami i choinką i pastą do podłogi. Takie święta pamiętam z dzieciństwa, z czasów powszechnie uważanych za złe i straszące pustymi półkami sklepów. Ale jednak kojarzącymi się nieodparcie z zapachami smacznych prostych potraw, świętami zdecydowanie bardziej ubogimi, niemniej jednak radosnymi i pełnymi ciepła, choinką a pod nią prezentów w postaci ciepłych skarpet cierpliwie zrobionych na drutach przez babcie i świeczek na drzewku. I zastanawiam się co też się zmieniło przez te dziesiąt lat, czy to moja pamięć płata figle czy też święta te spłaszczyły się i spowszedniały w cieniu pełnych sklepów, agresywnego marketingu, pokazywanych od początku jesieni reklam w telewizji, od świątecznego wystroju ulic i sklepów.
Przestaliśmy odczuwać te upragnione zapachy, zniknął gdzieś powiew tajemniczości, wszystko sprowadza sie do zakupów w markecie, eleganckiego opakowania drogich prezentów, głosem kolęd z płyty CD kupionej w promocji. Coś się zgubiło, niby jest wszystko ale brakuje mi tego cudownego czaru i nastroju. Nie wiem czy dlatego że podobno wspomnienia z dzieciństwa sa zawsze najsilniejsze i najpiękniejsze pomimo czasów jakie podówczas były, czy to my jesteśmy dziś inni,zabiegani i zapracowani w swojej gonitwie dajemy złapać się na blichtr kolorowych reklam, kolęda z płyty staje się ważniejsza od zwykłej cichej rozmowy. Ale pewne jest to że zawsze w dzieciństwie był śnieg i mróz, a jak spojrzę przez okno na błoto przed domem i gołe szare drzewa, wystającą gdzieniegdzie zielona trawę - to nastrój pryska i zostają tylko oświetlone sklepy i ulice, Kevin sam w domu a choinka pachnie słabiej. Zwolnijmy trochę, zatrzymajmy na chwilę karuzelę codzienności, nie dajmy się skusić kolorowym obrazkom, wyłączmy telefony.a może uda sie przywrócić nastrój, spokój i ducha Świąt Bożego Narodzenia, czego wszystkim Nam życzę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Wszystko przemija i my też przeminiemy z nami nasze zapachy, odczucia i pragnienia. Tego procesu nie da się powstrzymać... prawa życia.
Ale póki co... życzę dobrego i spokojnego Nowego Roku!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłbym zupełnie zapomniał :) Zauważyłem pańskie życzenia wcześniej, ale umknęły uwadze w dniu następnym. Dziękuję, pozdrawiam, podobnież życzę niezmąconych dni, nie tylko świątecznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

fakt swiat sie zmienia codziennie i stale tylko czy wszystkie zmiany sa potrzebne i dobre, tradycja to panstwowosc, to poczucie wiezi spolecznej - fakt jakie czasy takie obyczaje - ale jeszcze jest szansa zeby nasze dzieci nauczyc polskiej stadycji - jak zobacze na wigiliie tortelini z pieczarkami to widac ze niedlugo bedzie po nas. Spokojnych swiat zycze wszystkim czytelnikom

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst ciągle aktualny. I nie wiem. czy dlatego, że w młodości wszystko było fajniejsze, czy rzeczywiście " O tempora o mores et nos mutamur in illis."

Fakt. świat się zmienia z każdym pokoleniem.
Ale od nas zależy czy zachowamy tradycję , która jest naszą kulturą.
Pozdrawiam i życzę Radości z świąt Bożego Narodzenia w Pokoju!

Komentarz został ukrytyrozwiń

dziekuje za slowo - pisanie to chyba nie jest moja najmocniejsza strona - ten tekst ma juz kilka lat - wole pracowac obrazem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry tekst, za który dziękuję.

Faktycznie, warto zastanowić się, dlaczego Święta Bożego Narodzenia nie są już takie jak kiedyś? Według mnie, Autor udzielił w artykule odpowiedzi na to pytanie.

Henryk Hegier opublikował bardzo refleksyjny tekst… jest, o czym myśleć.

Ps. A przy okazji okazało się, że Autor nie tylko robi świetne zdjęcia, ale pisze także interesujące artykuły. Czekam na kolejne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.