Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28621 miejsce

Święta i Nowy Rok w odosobnieniu, za kratami - w więzieniu

Zakład Karny w Strzelinie, jeden z wielu w kraju... W tym, karę odbywają mężczyźni, którzy po raz pierwszy zostali skazani. Atmosfera, wiadomo, jak to w więzieniu, ale nawet tu, na oddziałach widać przygotowania do świąt. Mężczyźni spędzą je w odosobnieniu, za kratami.

Zakład Karny w Strzelinie, jeden z wielu na terenie kraju, funkcjonuje w obecnym kształcie od 23 czerwca 1980 roku. Jest to zakład karny typu zamkniętego dla mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy z oddziałami: zakładu karnego typu zamkniętego dla młodocianych, zakładu karnego typu półotwartego dla odbywających karę po raz pierwszy, zakładu karnego typu półotwartego dla młodocianych.

W 2008 roku wybudowano nowy pawilon mieszkalny dla 258 skazanych. W chwili obecnej w zakładzie może przebywać 805 skazanych.

Grupa 11 skazanych, z którymi spotkałem się w Zakładzie Karnym, to ludzie w wieku dwudziestu kilku lat i czterech trzydziestolatków. W ramach resocjalizacji osadzeni zdobywają zawody, które mają im pomóc w przyszłej pracy. Aktualnie w jednostce prowadzony jest kurs posadzkarz-glazurnik dla ośmiu skazanych.

Moje ogromne zainteresowanie budzili zwłaszcza młodzi, którzy stale analizują przyczyny, które zaprowadziły ich do tego miejsca.

Antek, ma ukończone gimnazjum i dwie klasy ZSZ w zawodzie piekarz. Grał w piłkę nożną w kilku klubach. Chce mieć dobry zawód, dobrze płatną pracę, żonę, dzieci. To wszystko czego oczekuje od życia.

Krystian, ma 27 lat. Ukończył tylko szkołę podstawową, przerwał naukę w zawodówce. Ostatnie 5 lat na wolności spędził w Anglii w fabryce lodów.

Bartek ma 23 lata, Nie ukończył szkoły podstawowej. Pracował zawodowo jako przedstawiciel handlowy, monter. W ZK jest od 2007 roku, z wyrokiem do sierpnia 2012 roku. Chce zacząć życie od nowa. Jak sam mówi: dom, praca, rodzina to jego główne cele.

Adam, 39 lat. Ukończył tylko szkołę podstawową. Pracuje od 15 roku życia w budownictwie. Lubi swoją pracę.

Marek, 21 lat. Naukę zakończył w 2 klasie gimnazjum. Popołudniami, po nauce pracował dorywczo w tartaku.

Rysiek, 25 lat.
Naukę również skończył w 2. klasie gimnazjum. Pomagał znajomemu w pracach budowlanych.

Paweł, 22 lata. Naukę zakończył na szkole podstawowej. W ZK od stycznia tego roku z perspektywą wyjścia pod koniec 2012 roku. Ma karę za pobicia i włamanie.

Karol, 23 lata. Od najmłodszych lat marzy, aby zostać kierowcą TIR-a. Naukę zakończył w 2 klasie szkoły podstawowej.

Romek, 36 lat. Ma własną firmę budowlaną w Polsce i Niemczech. Wracając do kraju, będąc pod wpływem alkoholu, zasnął za kierownicą. Wypadek, cztery operacje z częściową utratą wątroby. Trzyletni wyrok kończy się w 2013 roku.

Alek, 33 lata i Zbyszek, 34 lata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

chudzina
  • chudzina
  • 16.12.2010 20:57

w Polskich Zakladach Karnych nie ma resocjalizacji i nie bedzie pozdro wszstkich z art.278

Komentarz został ukrytyrozwiń

Alu, mam jeszcze kilka pomysłów:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czym Ty nas jeszcze zaskoczysz, Irku?
Twoje artykuły to śledzenie wszystkich odcieni życia i w każdym dostrzegalny jest Człowiek bardziej lub mniej doskonały od nizin po szczyty w hierarchii społecznej.
Myślę, że ta grupka więźniów, którą przedstawiłeś spostrzeżeniem, że nie "bronią" się niewinnością, zamykają się w sobie i tęsknią za innym życiem - ma szansę spełnienia się w normalności, bo swoich czynów nie wybielają i chcą zmienić styl życia, świadomi bezmyślności, która zaprowadziła ich za kratki.
Przekonana jestem, że jeżeli środowisko, do ktorego wrócą z więzienia, nie potraktuje ich piętnem więziennego wykluczenia - to są w stanie zmienić swój styl zycia, bo tego chcą, doświadczeni i świadomi swoich błędów. Istotnym wsparciem w odwrocie od patologii jest potrzeba, aby środowisko nie przygnębiało ich więziennym piętnem, które już sami odczuwają, a to chyba w społeczeństwie jest najtrudniejsze.
5* za artykuł, który prowokuje do motywujących refleksji, mimo wszystko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Małgosiu, i tak i nie. Wielu z osadzonych pochodzi z rodzin patologicznych, ale są też i tacy, którzy ulegli chwili alkoholu, narkotyków itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Olafie, lepiej się nie ocierać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Izo, ma szansę. Tylko zawsze jest pytanie, czy z niej skorzysta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu proszę uważnie czytać. Typ zamknięty z oddziałami...........Dalej widzę preferuje Pan zasadę, byle się doczepić. Więcej uśmiechu panie Tadeuszu na twarzy i będzie super.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadeusz Zając
  • Tadeusz Zając
  • 10.12.2010 17:24

"Jest to zakład karny typu zamkniętego dla mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy" i dalej autor pisze, że ma on charakter "zakładu karnego typu półotwartego dla odbywających karę po raz pierwszy, zakładu karnego typu półotwartego dla młodocianych." Proszę zatem się z decydować i nie wprowadzać dezinformacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żal mi jest tych ludzi. Wydaje mi się, że gdyby wcześniej ktoś się o nich zatroszczył, mieliby zapewnione właściwe wychowanie to nie mieli by teraz kary. Uczą się teraz zawodu, więc nie wszystko stracone ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można liczyć, że będzie nauczka. Chociaż w naszym kraju ludzi zamyka się za mało szkodliwe głupoty, a Ci którzy kradną miliony ryją się nam w twarz...
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.