Facebook Google+ Twitter

Święta polskich żołnierzy w Afganistanie

- Wiary wam życzę, wiary, że to, co tutaj robimy, ma sens mówił w czasie składania życzeń bożonarodzeniowych dowódca kontyngentu do żołnierzy. Z kolei do ich rodzin w kraju powiedział: - Możecie być dumni z tego, czego oni tutaj dokonują.

Żołnierze sami, jak już wcześniej informowaliśmy, bardzo zadbali, aby przy świątecznej atmosferze nic nie ubyło z polskiej tradycji. Odbyły się więc wspólne msze i modlitwy z kapelanami, kolędy, składanie życzeń z opłatkiem w ręku, pojawiły się w końcu wystrojone choinki. Na stołach zaś – tradycyjne polskie potrawy, nad którymi przez ostatnie kilka dni w każdej z baz w Gahzni, trudzili się kucharze. Nie zabrakło polskiego chleba i wędlin, czerwonego barszczu z uszkami, krokietów, śledzi różnego rodzaju, sałatek, bigosu czy domowych ciast.

Świąteczne spotkania, w których uczestniczyli również amerykańscy żołnierze, przebiegały w kilku turach, przede wszystkim dlatego, iż wielu z żołnierzy uczestniczyło w tym czasie w patrolach czy w ochronie baz.

- Choć w każdej bazie było bardzo rodzinnie, to pojawiały się też łzy wzruszenia z tęsknoty za czekającymi przy stołach wigilijnych najbliższymi w kraju – relacjonuje dla Wiadomości24.pl, szef sekcji prasowej PKW kpt Dariusz Kudlewski.

Zaskakującym momentem dla żołnierzy były otrzymywane dźwiękowe życzenia emitowane z Polski. Przełożeni, przyjaciele, znajomi, a przede wszystkim rodziny słały pozdrowienia i życzenia wszystkiego najlepszego, w tym szczęśliwego powrotu do kraju. Dzieci recytowały dla najbliższych wierszyki.

W ciągu dwóch świątecznych dni, swoich żołnierzy we wszystkich bazach prowincji odwiedził dowódca kontyngentu VIII zmiany, gen.bryg. Andrzej Reudowicz wraz z amerykańskim zastępcą płk. Albertem Cox.

Generał złożył wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska pełniącym misję w Afganistanie najserdeczniejsze bożonarodzeniowe życzenia. Podziękował za dotychczas pełnioną służbę i mówił o tym, co jeszcze przed nimi. - Wiary wam życzę, wiary, że to, co tutaj robimy, ma sens. Są i będą chwile trudne na tej misji, ale jesteśmy tutaj potrzebni i wykonujemy ważne zadania – powiedział.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.