Facebook Google+ Twitter

Święta w numizmatyce

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-12-20 11:04

W okresie świątecznym nie próżnuje również branża numizmatyczna. Największe światowe mennice przygotowują specjalne pamiątkowe emisje dla kolekcjonerów z całego świata.

Możemy znaleźć monety z tradycyjnymi wzorami np. z wizerunkiem Świętego Mikołaja, bardziej osobliwe - z reniferem Rudolfem, lub też… z tolkienowskim Hobbitem.

„Co roku pojawiają się na rynku nowe kolekcje i co roku mennice walczą o kolekcjonerów proponując im coraz to nowe wzory i kształty, a nawet techniki bicia emitowanych numizmatów. To nie lada wyzwanie dla projektantów! Dzięki temu możemy obserwować interesujące emisje, które nie powielają pomysłów z lat poprzednich” – mówi Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.

Na tradycję postawiła Kanadyjska Mennica Królewska. Kolekcjonerzy mogą wybierać w klasycznych srebrnych monetach, przedstawiających świąteczne motywy. „Jednak część z nich posiada jakiś ekstrawagancki szczegół, przyciągający wzrok. Na przykład w 20$ srebrnej monecie z płatkami śniegu zatopione są trzy białe mieniące się kryształy Swarovskiego” – mówi Zieliński. Klasycznie zaprezentowała się w tym roku mennica Księstwa Andory. Wyemitowała bożenarodzeniową monetę z tradycyjnym wizerunkiem dwóch aniołów. „I tu mamy do czynienia z ekstrawaganckim szczegółem, ale zupełnie innej wartości. Ta emisja to 6 gram czystego złota o próbie 999,9/1000 i ścisłej limitacji 1200 sztuk na świat – do takiej jakości Andora już zdążyła nas przyzwyczaić w latach ubiegłych” – tłumaczy Adam Zieliński.

Dużo odważniejsze w projektowaniu numizmatów są mniejsze mennice. Niezależne Państwo Samoa wyemitowało 5-dolarową srebrną monetę (próba 999/1000) w kształcie pięcioramiennej gwiazdy. Jej rewers przedstawia kolorowy dom w zimowej scenerii, przystrojony ozdobami świątecznymi, w otoczeniu dwóch choinek i Świętego Mikołaja. Dodatkowo śnieg znajdujący się na dachu domu mieni się podczas poruszania monetą. „Takie mniej tradycyjne projekty zdarzają się również wielkim mennicom, ale przeważnie dotyczą produktów tańszych, wybitych z gorszej jakości kruszcu. Ponadto, ta emisja ma niewielki i symboliczny nakład – 2012 egzemplarzy na świat, co podnosi jej znaczenie” – tłumaczy Zieliński.

Nie tylko świętaW tym okresie rządzą nie tylko świąteczne numizmaty. Kolekcjonerzy z chęcią sięgają po tematyczne okazy, które odpowiadają na ich pasję. „Obserwujemy wielkie zainteresowanie kolekcjami z postaciami z serii filmów Gwiezdne Wojny, czy też wyemitowanymi w Nowej Zelandii monetami z bohaterami powieści Tolkiena. Również teraz mamy do czynienia z premierami numizmatów oficjalnych mennic narodowych na przyszły rok (np. Brytyjskiej Mennicy Królewskiej) – co jest bardzo ważnym wydarzeniem dla kolekcjonerów. Z jednej strony grudzień to okres wzmożonych zakupów, z drugiej to czas tworzenia i wypuszczania na rynek najciekawszych numizmatów” – podsumowuje Adam Zieliński.

www.skarbnicanarodowa.pl
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.