Facebook Google+ Twitter

Święta w polskiej stacji antarktycznej

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego znajduje się na Wyspie Króla Jerzego leżącej w archipelagu Szetlandów Południowych. Jest to placówka całoroczna, działająca od 26 lutego 1977. Co roku święta spędza tam kilka osób.

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego / Fot. Acaro (cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commons)Krzysztof Makowski, członek załogi stacji na antenie TVN24 opowiadał o świętach Bożego Narodzenia na Antarktydzie. Przyznał, że nie różnią się zbytnio od tych spędzanych w domu, a dzięki systemom komunikacji można pozdrowić bliskich.

"Jest świąteczna kuchnia, ta sama liczba potraw. Na naszych stołach znalazło się wszystko to, co w Polsce. Był karp, śledzie, uszka, barszcz czerwony. Oczywiście brakuje bliskich, bo przecież Boże Narodzenie to święta o rodzinnym charakterze" - mówił w TVN24.

Różnicą jest widok za oknem i fakt, że mimo świąt, harmonogram prac musi zostać wykonany. Do obowiązków pracowników stacji należy m.in. szereg rutynowych działań i obserwacji monitoringowych takich jak: ekologiczne, glacjologiczne i meteorologiczne. Makowski zaznaczył, że choć służby nie mogą wyłączyć sprzętu, nie wpływa to na świąteczną atmosferę wśród załogi.

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskieg - wejście do głównego budynku / Fot. Acaro (cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commons)Krzysztof Makowski z NAVIGA (firmy logistycznej) dołączył do ekipy stacji 14 grudnia. Spędzi tam święta Bożego Narodzenia i zostanie do Sylwestra.

W skład Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego wchodzi 14 budynków. Nadzoruje ją Instytut Biochemii i Biofizyki PAN Zakład Biologii Antarktyki. Prowadzone są tam badania m.in. z oceanografii, geologii, geomorfologii, sejsmologii, biologii i ekologii. W 37. wyprawie przypadającej na 2012 i 2013 rok bierze udział grupa zimująca, letnia i monitoringowa (Lion`s Rump). W skład grupy zimującej wchodzą m.in. elektronik, ratownik medyczny, mechanik samochodowy, obserwator ekologiczny, kucharz, energetyk i elektryk. Podczas antarktycznego lata częstymi gośćmi są też turyści. Pracownicy mają łączność ze światem drogą satelitarną (Iridium, Inmarsat Mini-M i Internet). Lokalnie komunikują się radiowo (UKF)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.