Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2053 miejsce

Święta Wielkanocne i ich symbole

Każdego roku przed świętami, przed oczyma przewijają się nam zajączki, baranki, kurczaczki, a przede wszystkim kolorowe jajka. Od lat symbole świąt Wielkiejnocy stały się znakami marketingowymi, a tymczasem maja inne wielkie znaczenie.

 / Fot. Isabella DegenZa każdym z tych symboli kryje się sens religijny. Kiedy patrzymy na nie, to uzmysławiają one nam istotne sprawy dotyczące naszego życia - wiecznego życia. Są one wyrazem przekazów chrześcijańskich i trzeba na nie spojrzeć z perspektywy naszej wiary.

Baranek wielkanocny, to najważniejszy i najgłębszy znak dla każdego chrześcijanina. Kiedy Abraham, chciał ofiarować Bogu swojego syna Izaaka, Bóg go powstrzymał i polecił mu ofiarować baranka. Podobnych przykładów znajdujemy więcej w Piśmie Świętym. Np. Święty Jan Chrzciciel powiedział o Jezusie „Oto Baranek Boży” (J-1,29). W Wielkanoc patrząc na baranka, spróbujmy spojrzeć na niego przez pryzmat śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Stojący na stole baranek wielkanocny przypomina nam o tym, że Chrystus odkupił nasze grzechy oraz że jesteśmy zaproszeni na jego ucztę.

 / Fot. Isabella DegenJajko jest symbolem życia, zarodkiem Wszechświata, jajko to zmartwychwstanie. Symbol ten spotykamy także w innych wierzeniach, już w czasach antycznych było symbolem życia. Podobnie kurczak, aby przedostać się do życia, musi rozłupać skorupę. Jajko symbolizuje nowe życie, odrodzenie, którego dokonał zmartwychwstały Chrystus.

W niedzielę wielkanocną przy śniadaniu, dzielimy poświęcone jajko na tyle części, ile jest osób w rodzinie. Wszyscy domownicy składają sobie nawzajem życzenia. Ten obyczaj jest typowo polski i w żadnym kraju Europy nie jest praktykowanny.

 / Fot. Isabella DegenZając i jajko są pozostałościami pogańskich, przedchrześcijańskich rytuałów wiosny i urodzaju. Kiedyś sądzono, że zając śpi z otwartymi oczyma, tak więc również dla chrześcijan, jest symbolem czujności. Symbolizuje płodność i odradzanie się dlatego również jest symbolem zmartwychwstania. Ten symbol jest rozpowszechniony w niemieckojęzycznych krajach, Niemczech i Austrii, gdzie w pierwszy dzień świąt przynosi dzieciom słodycze. Tradycją jest szukanie przez dzieci zajączka i jajek wielkanocnych.

W koszyczku ze święconką nie powinno zabraknąć chleba, który jest podstawowym pokarmem człowieka i przypomina mu Eucharystię. Jest to jeden z najważniejszych symboli tradycji chrześcijańskiej. We wszystkich kręgach kulturowych oznacza dostatek i jest podstawowym pokarmem niezbędnym do życia.

Niech te święta Wielkanocne będą dla wszystkich wielkim symbolem odrodzenia się wiary i życia.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Zajączek jest piękny, ale wykonany metodą przemysłową. Każdy pszczelarz ma zawsze trochę przetopionego wosku. Własnoręcznie wykonane pisanki sprawiają wiele radości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Izo! Ja Ciebie także pozdrawiam dyngusowo... i:

Śmigusa-dyngusa życzę Ci obfitego...
coby wiosennie oczyścił z brudu, choroby, grzechu doczesnego,
coby na zdrowotność i obfitość darów wszelakich zadziałał,
i coby radości ze Świąt Wielkanocnych moc ogromną dawał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolu ! Również miłych świąt życzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech odradza się w nas i dla nas, co najlepsze, najszlachetniejsze, najrozumniejsze! Wszystkim miłośnikom link - z Autorką na czele :) - zdrowych, radosnych Świąt!

Komentarz został ukrytyrozwiń
zajączek
  • zajączek
  • 07.04.2012 00:38

Witam____§§_serdecznie.
____s§$$§__________§$$§
___§§$$$$§_________§$$ $§
__§$$$_$$$§_______§$$$$§
_§$$$$_$$$$§_____§$$$$§
_§$$$§_§$$$$§__ _§$$$$§
__§§§___§$$$§§_§§$$$§
___$$____§$$$$_$$$$§___§§_§§
________ §$_________$s_§§§¦§§§
_______§____@___@___§_§d§§§
_______§___ ___()______§__$§§
_______§___\\\__///___§___§
________§____§§§____§ ____§
_______§§§§§_____§§§§§_§
_§§§__§_____§§§§§_____§__§§§
§$§$§__ ___§_______§__§__§$§$§
§$$$$§_____§_____§__§__§$$$$§
_§$$$$§____§_____ §_§__§$$$$§
__§$$$$§§_§_______§§_§$$$$§
___§$$$$§___________§$$$$§
____§$$$$§_§§$$$§§_§$$$$§
______s§§§$$§§§§§$$$§§§s
¦¸.&#8 226;*´*•.¸¦•.¸¦¸.•*´*.¸& #166;¦

Komentarz został ukrytyrozwiń

Symbole są w życiu ważne. Ciekawy tekst. Dziękuję za życzenia świąteczne, i te tutaj, i te pozostawione u mnie. Niechaj dni te będą dla nas Wszystkich przepełnione radością i wiosennym zapachem budzącej się do życia natury.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.04.2012 15:41

Dobrze móc dowiedzieć się takich ciekawostek:) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo fajny tekst! :) dziekuje za link :) Pozdrawiam i zycze wszytskiego dobrego! :) :** buzkiczki Izuniu :*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze że przypomniałaś. Także życzę tego samego i pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzeju, dziekuję za takie piękne uzupełnienie mojego artykułu. Moim przesłaniem było przypomnieć o prawdziwym znaczeniu symboliki świąt Wielkiej Nocy. Naturalnie, że sa nadużywane i zapomina się co one naprawdę znaczą i skąd się wzięły. Pozdrawiam również serdecznie, a wszystkim czytelnikom serwisu wiadomości24, składam najlepsze życzenia świąteczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.