Facebook Google+ Twitter

Świętego Krzysztofa - dzień bez mandatu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-25 13:57

W dniu świętego Krzysztofa - patrona kierowców - mamy "Dzień bez mandatu". Zastępca szefa stołecznej drogówki, komisarz Paweł Piasecki podkreśla jednak, że to nie oznacza pozwolenia na łamanie przepisów ruchu drogowego. Po prostu kara za mniejsze wykroczenie może się dziś skończyć na pouczeniu.

W centrum Warszawy na rondzie Dmowskiego trzeba jeszcze wziąć udział w eksperymencie. Paweł Piasecki wyjaśnia, że ma on kierowcy uzmysłowić, jakie siły działają podczas zderzenia. W fotelu samochodowym umieszczonym na specjalnych szynach, przypięty pasami kierowca przesuwa się z prędkością 7 kilometrów na godzinę i zostaje gwałtownie zatrzymany. Jeden z kierowców, który za niezapięcie pasów został pouczony i skierowany do symulatora mówi, że to mocne przeżycie. Według pana Jacka, wrażenie jest takie jak przy silnym uderzeniu z dużo większą prędkością, niż rzeczywista.

Komisarz Paweł Piasecki podkreśla, że poważniejsze wykroczenia i przestępstwa drogowe - nawet w dniu świętego Krzysztofa - są karane z całą surowością. Dotyczy to zwłaszcza kierowców prowadzących po spożyciu alkoholu.

Krajowy duszpasterz kierowców, apeluje do prowadzących pojazdy, ale przede wszystkim do ich rodzin i sąsiadów - o rozsądek. Ksiądz Marian Midura podkreśla, że trzeba odwoływać się do sumienia, ale i działać. Nie można pozwolić, aby nietrzeźwy kierowca odjechał narażając życie swoje i innych ludzi.

Z policyjnych statystyk wynika, że polscy kierowcy jeżdżą nieco bezpieczniej. W pierwszym półroczu tego roku odnotowano mniej poważnych wypadków, z obrażeniami lub skutkiem śmiertelnym, niż tym samym okresie ubiegłego roku . Zdarzyło się natomiast więcej kolizji drogowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.