Facebook Google+ Twitter

Swietłana Aleksijewicz otrzymała literacką Nagrodę Nobla

Swietłana Aleksijewicz otrzymała tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

 / Fot. By Elke Wetzig (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsBiałoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz jest tegoroczną laureatką literackiej Nagrody Nobla 2015. Pisarka urodziła się w 1948 r. w Stanisławowie. Studiowała na Wydziale Dziennikarstwa Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego im. Lenina.

 / Fot. The Nobel PrizeAleksijewicz w 2015 r. została uhonorowana Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" - zbiór reportaży o homo sovieticus. W 2011 r. jej "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" także dostała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej "Angelus".

W ostatnich latach ukazały się w naszym kraju następujące książki tegorocznej noblistki: "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", "Czarnobylska modlitwa", "Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy", "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" i "Cynkowi chłopcy".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ciekawy wybór - zwłaszcza w obliczu współczesnej sytuacji politycznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nagroda Kapuścińskiego miała dobrego nosa. Mimo, że dziennikarka i pisarka pisze tylko po rosyjsku znalazła uznanie nie będąc oficjalnie w opozycji białoruskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuszny wybór! To również dowód, że życie dzisiaj staje się ciekawsze niż powieści, dostarcza bardziej literackich historii.

Warto czytać również polskich reportażystów, bo mamy naprawdę świetnych autorów. M.in. Hanna Krall, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman, Filip Springer, Wojciech Jagielski, Małgorzata Szejnert, Magdalena Grzebałkowska i wielu wielu innych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.