Facebook Google+ Twitter

Swietłana Aleksijewicz została laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Finał II edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2010 za nami. Za najlepszą reportażystkę uznano Swietłanę Aleksijewicz.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego / Fot. Materiały promocyjneZwycięzcą II edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2010 została Swietłana Aleksijewicz - autorka książki "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety".

Finaliści:
Peter Fröberg Idling "Uśmiech Pot Pota"
Wojciech Górecki "Toast za przodków"
John Pomfret "Lekcje chińskiego"
Swietłana Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety"
Chloe Hooper "Wysoki Śmierć Camerona Doomadgree"

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety / Fot. WABW dniach 13 i 14 maja br. odbędą się spotkania z finalistami Nagrody i ich tłumaczami, którzy będą gośćmi II Warszawskich Targów Książki.

Program dyskusji i spotkań z autorami

Wojna nie ma w sobie nic z kobietybyła gotowa już w 1983 roku. Dwa lata przeleżała w wydawnictwie. Autorkę oskarżono o "pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej". W okresie pieriestrojki książka prawie jednocześnie ukazywała się w odcinkach w dwóch rosyjskich czasopismach: "Oktiabr" i "Roman-gazieta" i została opublikowana w dwóch wydawnictwach: mińskim Mastackaja Litaratura oraz moskiewskim Sowietskij Pisatiel. Łączny nakład wyniósł prawie dwa miliony egzemplarzy. Na podstawie książki powstał cykl filmów dokumentalnych, wyróżniony m.in. Srebrnym Gołębiem na
Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku. Jegor Letow, założyciel i wokalista legendarnego rosyjskiego zespołu punkrockowego Grażdanskaja Oborona, napisał piosenkę zainspirowaną książką Aleksijewicz.

Opis wydawcy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.