Facebook Google+ Twitter

Świetlny węzeł

Naukowcy z Bristol University, skupieni wokół dr. Marka Dennisa, jako pierwsi na świecie zawiązali promienie światła na supeł.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chicago_Union_Station_1943.jpgNajnowsze badanie stosuje teorię węzłów w praktyce. Udało się to przy pomocy specjalnie opracowanych hologramów. Hologramy oddziałują na promieniowanie wyjściowe w taki sposób, aby wiązki światła mogły zostać splątane.

Promień światła w przestrzeni można porównać do strumienia wody w rzece. Z tą różnicą, że światło podczas przepływu tworzy wiry, w przeciwieństwie do strumienia wody, który płynie w linii prostej. Wiry sprzyjają powstawaniu czarnych, niewyobrażalnie cienkich wykrzywionych linii w przestrzeni. Linie te wnikają w strukturę wirów.

Przy pomocy wcześniej wspomnianych hologramów naukowcy doprowadzili do splątania wiązek światła, które uderzają w wiry. Zrozumienie w jaki sposób można kontrolować światło w przyszłości będzie miało bardzo istotny wpływ na technikę laserową, która jest stosowana w różnych branżach.

Teorię wiązania wirów wysnuł lord Kelvin już w 1867 r. Przez lata wielu naukowców próbowało dowieść prawdy tej hipotezy. Jednak bez skutku. Dr Dennis, wraz ze sztabem fizyków, udowodnił jej prawdziwość po ponad 9-letnich badaniach, które rozpoczął na początku 2000 r.

Według naukowców skutki eksperymentu dr Dennisa rozpoczęły nowy rozdział w historii nauki. Badania pozwoliły wysnuć wnioski dotyczące działów matematyki, które do tej pory były uważane za abstrakcyjne i czysto teoretyczne. Praca dr Dennisa została opublikowana w magazynie "Nature Physics".

źródło:
sciencedaily.com, www.bris.ac.uk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

tylko czekać aż naukowcy zapną promienie na rzepy :]]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.