Facebook Google+ Twitter

Święto 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie

Dzisiaj o godz. 11 w siedzibie jednostki w Rzeszowie, odbyło się święto 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Józefa Kustronia.

Uroczystości święta 1. BSP w Rzeszowie / Fot. Fot. Gabriela BlajerŚwięto 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Józefa Kustronia obchodzone jest co roku. W tym roku w uroczystościach uczestniczył dowódca 1. Batalionu ppłk Wiesław Lewicki, przedstawiciele Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, Wojskowej Komendy Uzupełnień i Garnizonu Rzeszów. Obecny był także zastępca dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich płk. Marchwica. Nie zabrakło również uczniów z Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie, która jako jedna z nielicznych szkół w Polsce kształci uczniów w klasach o profilu wojskowym. Jednostką patronacką liceum wojskowego w ZS nr 2 w Łańcucie jest właśnie 1. Batalion Strzelców Podhalańskich.

Święto rozpoczęło się wprowadzeniem kompanii honorowej ze sztandarem i złożeniem meldunku dowódcy brygady. Po wygłoszeniu przemówień przez zaproszonych gości, wręczone zostały Statuetkę Podhalańczyka odbiera mgr inż. Bogusław Blajer - dyrektor ZS nr 2 w Łańcucie (trzeci z lewej) / Fot. Gabriela Blajerodznaczenia. Statuetkę Podhalańczyka otrzymał mgr inż. Bogusław Blajer - dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie, natomiast pamiątkowa Moneta Podhalańczyka trafiła w ręce vice dyrektora szkoły i opiekuna klas wojskowych - mgra Janusza Kwolka.

Po wręczeniu wyróżnień nastąpiła uroczysta defilada i musztra paradna. Hymn 21. BSP "Podhalański gród" zaśpiewała uczennica ZS nr 2 - Edyta Korzystka. Ostatnim punktem uroczystości był dynamiczny pokaz wyszkolenia 1. Brygady Strzelców Podhalańskich. Zaprezentował go patrol rozpoznawczy w czasie działań prowadzonych w Afganistanie.

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. J. Kochanowskiego w Łańcucie oprócz zajęć przewidzianych Rzeszów. Obchody święta 1. BSP / Fot. Gabriela Blajerw ogólnokształcącym profilu kształcenia, mają również dodatkowe zajęcia wojskowe. W szkole obowiązuje ich także specjalny mundur, który odróżnia ich od pozostałych licealistów. Co roku obchodzone święto 1. BSP jest dla nich doskonałą okazją do przekonania się na czym polega służba w wojsku.

- Uczniowie naszej szkoły rokrocznie zapraszani są na to święto. Mają dzięki temu możliwość zapoznania się ze sprzętem jakim na co dzień posługują się podhalańczycy. Mogą nie tylko pooglądać wozy i transportery opancerzone, ale także zapoznać się z uzbrojeniem żołnierza, poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na fantomach, wspinaczkę wysokogórską na ścianie wspinaczkowej i zjazdy na linie. - mówi mgr inż. Bogusław Blajer, dyrektor szkoły. - Ponadto mogą porozmawiać z żołnierzami i dopytać o szczegóły dotyczące pełnionej przez nich służby - dodaje mgr Janusz Kwolek, opiekun klas o profilu wojskowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

serplesniowy605
  • serplesniowy605
  • 03.12.2010 23:10

zajebiste

Komentarz został ukrytyrozwiń
Izia
  • Izia
  • 03.12.2010 23:01

masz racje, całkiem, całkiem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
fish
  • fish
  • 03.12.2010 22:49

fajne to <hahaha>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.