Facebook Google+ Twitter

Święto chmielu - uroczystości w Kazimierzu Dolnym

W miniony weekend, 10-11 września 2010 r., już po raz drugi w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbyły się Profesjonalia Piwowarów i Barmanów. Na imprezę zjechali miłośnicy złotego trunku z całego kraju.

 / Fot. Elżbieta RubiecPasjonaci wysublimowanego smaku piwa mogli podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z każdym zainteresowanym, który zjawił się w Kazimierzu. Trwające dwa dni święto chmielu było nie tylko okazją do spożycia różnego rodzaju trunków, lecz także sposobnością do przekonania się, ile potrzeba zaangażowania w proces warzenia piwa. W specjalnie zbudowanym pomieszczeniu - namiocie każdy mógł na własne oczy zobaczyć, jak przeprowadza się badanie piwa, sprawdza jakość surowców do produkcji, w końcu jak odpowiednie szkło i kąt nalewania wpływa na sam smak.

Świeże szyszki chmielowe / Fot. Elżbieta RubiecMultimedialna wystawa "Interaktywny Browar" imitująca wnętrze prawdziwego browaru zaprowadziła uczestników na wycieczkę pozwalającą zgłębić tajemnice warzenia złotego napoju. Oczom zwiedzających ukazywały się kadzie warzelniane, pomieszczenia, w których leżakowało piwo, zaś chmielowej podróży towarzyszyły ekrany ukazujące poszczególne etapy procesu i dekoracje ze świeżych chmielowych szyszek. Piwny świat stanął otworem także dzięki ekspertom wykładającym, do czego służą np. kadzie filtracyjne czy koryto "Granda". Wyjaśnień dotyczących tradycyjnych i nowoczesnych technologii warzenia piwa, perfekcyjnego sposobu jego nalewania czy domowej produkcji udzielali miłośnicy - amatorzy i pracownicy browaru Warka, który prezentował się szczegółowo podczas tegorocznych Profesjonaliów na Kwaskowej Górze - wzniesieniu zamykającym kazimierską kotlinę.

"Ściana piwa" / Fot. Elżbieta RubiecII Profesjonalia Piwowarów i Barmanów oficjalnie rozpoczęły się w piątkowe popołudnie korowodem tancerzy przemierzających kazimierski Rynek w rytm muzyki latynoskiej, zaś symbolem otwarcia imprezy było odkorkowanie beczki z piwem oraz przemówienia burmistrza Kazimierza Dolnego i dyrektora Browaru Warka. Ponadto pierwszego dnia Teatr Figur zaprezentował sztukę o warzeniu piwa.

Na Kwaskowej Górze powstała również minihuta szkła, w której uczestnicy święta chmielu mogli zamówić lub własnoręcznie wygrawerować szklanki i butelki pamiątkowymi napisami.
Profesjonalia to także konkursy na Najlepszego Piwowara i Barmana, podczas których specjaliści wykazywali się swoją szeroką piwną wiedzą.

Podczas święta chmielu nie zabrakło także sporej dawki muzyki i humoru. W zainscenizowanym miasteczku piwnym wybrzmiały energetyczne dźwięki rodem z Liverpoolu w wykonaniu wrocławskiej grupy The Beatlmen. O dowcipy na wysokim poziomie zadbał Kabaret Moralnego Niepokoju, zaś zwieńczeniem imprezy był muzyczny talent - dyrygent, kompozytor i aranżer, Adam Sztaba ze swoją orkiestrą. Muzyce filmowej a'la Bond, światowym hitom i smakowaniu piwa nie było końca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

ehh a ja w robocie byłem. Taką ścianę piwa każdy chciałby mieć. Fajne zdjęcia! Relacja też spoko

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłam grzeczna jak zwykle ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa relacja. Poszalałaś?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.