Facebook Google+ Twitter

Święto flagi w Katowicach (i nie tylko)

Setki biało-czerwonych flag ruszyło 2 maja w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach. W "Biegu z flagą" udział wzięło 358 osób, w tym sam wojewoda śląski. Wydarzenie pokazało, jak można połączyć patriotyzm z aktywnym spędzaniem czasu.

 / Fot. fot. Damian Mazur / Fot. fot. Damian Mazur

Pierwszy taki bieg


2 maja w Polsce obchodzimy Dzień Flagi RP. Z tej okazji Urząd Wojewódzki w Katowicach zorganizował "Święto Flagi na Dolinie". W wydarzeniu wzięły udział zarówno dzieci jak i dorośli. Konkurencjami dla dzieci były biegi na 200m, 400m i 600m. Dodatkowo dla dzieci zorganizowano różne inne atrakcje m.in spotkanie z maskotką policji - Sznupkiem, a także różne gry i zabawy. Dorośli za to mogli wziąć udział w "Biegu z flagą" na trasie 5km. Na tej samej trasie odbył się również marsz nordic walking. W biegu oprócz wojewody śląskiego udział wziął także prezydent i wiceprezydent Piekar Śląskich.  / Fot. fot. Damian Mazur Gościem specjalnym był prezydent miasta Katowic - Marcin Krupa, który wystartował bieg. Atrakcje zapewniała również firma Tauron - partner strategiczny imprezy. Obsługą biegu zajął się zespół MKTeam oraz ok. 70 wolontariuszy. Imprezę zakłóciły jedynie obfite opady deszczu - ze względu na złe warunki atmosferyczne odwołano pokazy sportowe. Mimo tego na wydarzeniu pojawiło się ponad pół tysiąca osób. Był to pierwszy bieg z okazji tego święta, ale jak zapewnili organizatorzy, nie ostatni.

Aktywnie i patriotycznie


Zorganizowanie imprezy na świeżym powietrzu i powiązanie jej ze świętem narodowym okazuje się strzałem w dziesiątkę. Ma to wiele zalet. Po pierwsze jest do doskonała okazja na aktywne spędzenie czasu w gronie rodzinnym. W XXI w. życie nabrało bardzo szybkiego, przez co rodzice często nie mają czasu na spędzanie czasu ze swoimi dziećmi. "Święto flagi jest świętem rodzinnym, ponieważ wszyscy jesteśmy Polakami" - takie hasło padło podczas imprezy. Jest to ciekawe i nietypowe podejście do święta narodowego.
Po drugie poprzez takie wydarzenia można uczyć patriotyzmu już najmłodszych. Dzieci dowiadują się o symbolach narodowych oraz uczą się ich szanować.

Historia święta

 / Fot. http://muzeum.walbrzych.pl/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej/
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem stosunkowo młodym. Zostało ustanowione 20 lutego 2004 r., tuż przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Wybór dnia 2 maja podyktowany był towarzyszącymi Polakom refleksjami o szczytnych kartach historii Polski a także wypełnieniem wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi. Co roku 2 maja Polacy biorą udział w różnego rodzaju marszach i manifestacjach.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: dzień flagi


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.