Facebook Google+ Twitter

Święto kina - 24. Warszawski Festiwal Filmowy

Współautorzy: Kuba Kubajewski

Ponad 230 starannie wyselekcjonowanych filmów – fabularnych, krótkometrażowych, animowanych, dokumentalnych... Aż 38 seansów dziennie przez 10 dni października – to po prostu najzwyklejszy Warszawski Festiwal Filmowy.

 / Fot. www.wff.plFestiwal filmowy to ostatnio często słyszane słowa – takie imprezy odbywają się w Kazimierzu Dolnym, Krakowie, Gdyni oraz w prawie każdym większym lub średnim mieście. Czy nie jest ich już za dużo? W zamierzchłej przeszłości obejrzenie amerykańskiego filmu to była nie lada gratka – dziś dostęp do każdej nowości oferują telewizje cyfrowe, wypożyczalnie DVD oraz wszechobecne, wielkie multipleksy. Czy era festiwali się kończy? - po zamieszaniu wokół werdyktu jury na festiwalu w Gdyni wiele osób straciło zaufanie do takich imprez. Dlaczego więc grupa zapaleńców już po raz 24. organizuje Festiwal?

Filmy. W telewizji czy sieciach kin możemy zazwyczaj oglądać filmy wysokobudżetowe, dobrze dystrybuowane, gwarantujące komercyjny sukces. Festiwal to też nie jest impreza non-profit, ale organizatorzy „ryzykują” dopuszczając filmy debiutantów, a nawet tworzą specjalną kategorię konkursową (Konkurs 1-2 – nagroda dla pierwszego lub drugiego filmu reżysera). To jest szczególnie ważne dla rozwoju kinematografii – dać szansę młodemu pokoleniu, pokazać ich wizję kina, wizję świata. Festiwal to często jedyna okazja by zobaczyć nie tylko debiuty ale również kino autorskie, kontrowersyjne, buntownicze niezależne, nie mające szans przebicia.

Będziemy mogli zobaczyć jak swój pomysł na kino realizują twórcy z 50 krajów - bogatych takich jak: USA, Wielka Brytania, Francja, Włochy, a także tych rozwijających się: Estonia (ciekawa retrospektywa filmów animowanych Priita Pärna), Filipiny, Iran, Meksyk. To daje nam możliwość bliższego poznania kultury krajów europejskich, a także tych bardziej egzotycznych.

Konkurs. Organizatorzy postanowili nagradzać filmy w pięciu kategoriach: Konkurs Warszawski, Konkurs 1-2, Konkurs Europejskich Filmów Krótkometrażowych, Konkurs Pełnometrażowych Dokumentów, Konkurs „Wolny Duch”. Osobne nagrody mają przypaść najlepszemu debiutowi z regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Najważniejszą nagrodę - Nagrodę Publiczności – przyznają oczywiści widzowie w Plebiscycie Publiczności. Nagrody niewątpliwie zwiększają wartość filmu – prawdopodobieństwo wprowadzenia filmu do dystrybucji w Polsce istotnie się zwiększa. Zaplanowano także sekcje pozakonkursowe.

Goście. Festiwal daje niepowtarzalną okazję spotkania widzów z twórcami filmu. Jest to podwójna korzyść – dla widzów, bo mogą dopytać się o szczegóły interesującego ich obrazu oraz dla twórców, bo otrzymują szczere opinie, uwagi, komentarze od widza – najważniejszego krytyka.

Inne. Organizatorzy proponują publiczności udział w otwartych warsztatach montażu „Sztuka Montażu” oraz w warsztatach dziennikarskich. Ludziom zawodowo związanym z filmem dedykują IV Targi Filmowe CentEast Market Warsaw.

24. Warszawski Festiwal Filmowy to wyśmienita okazja by obejrzeć dobry film, porozmawiać z jego twórcami oraz poczuć magię prawdziwego kina. Zapowiada się 10 dni spędzonych głównie na sali kinowej...

Miejsca projekcji:
Kinoteka, Multikino Złote Tarasy

Bilety:
10 zł – seanse o 9, 11, 13.30
15 zł – seanse popołudniowe

Więcej: www.wff.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.