Facebook Google+ Twitter

Święto Lotnictwa. Samoloty odrzutowe nad głowami warszawiaków

80 lat temu w Berlinie w międzynarodowych zawodach lotniczych Challenge, Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura odnieśli wielkie zwycięstwo. Czcimy ich pamięć i w dniu 28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa. Z okazji święta, nad stolicą przelecą cztery zespoły samolotów odrzutowych.

Samolot MiG-29 nr 111 na lotnisku w Dęblinie. Sześć takich samolotów w samo południe 28.08 przeleci nad Polem Mokotowskim w Warszawie. / Fot. Roman WoźniakGłównym rejonem przelotu będzie Pole Mokotowskie (dawny teren lotniska) i znajdujący się tam pomnik ku czci Lotników Polskich, poległych w latach 1939–1945. Uroczystości wojskowe przed pomnikiem rozpoczną się w samo południe.

W powietrzu, jako pierwsze pojawią się samoloty TS-11 Iskra, należące do Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Zaplanowano, że Iskry przelecą na wysokości 300 metrów i zostawią za sobą smugi w biało-czerwonych barwach. Zespół ten po raz pierwszy w historii wziął udział 10 sierpnia w pokazach lotniczych w Moskwie.

Po Iskrach na niebie pojawią się odrzutowce bojowe. Sześć maszyn Su-22 ze Świdwina i tyle samo samolotów Mig-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Największą atrakcją lotniczego pokazu będzie przelot sześciu myśliwców F-16, za sterami, których zasiądą piloci z lotnisk w Krzesinach oraz Łasku. Samoloty te od ponad pięciu lat strzegą naszego nieba.

Lotnicza parada ma się zacząć w samo południe, jednak organizatorzy zastrzegają, że jeśli pogoda nie dopisze, to przelot może zostać przesunięty na godz. 13.30. Przelot samolotów odbywał się będzie ze wschodu na zachód od Gocławia po Dworzec Zachodni.

Podczas tegorocznych obchodów Święta Lotnictwa w dniach 25–28 sierpnia 2012 roku odbywa się VI Światowy Zjazd Lotników Polskich. Bierze w nim udział blisko 300 weteranów wojennych z kraju i zagranicy. Wśród uczestników jest m.in. Franciszek Kornicki, jedyny z żyjących dowódców dywizji Polskich Sił Powietrznych walczący w czasie II wojny światowej na Zachodzie czy Marceli Ostrowski, który latał w 301. dywizjonie bombowym „Ziemi Pomorskiej".

1 września od godziny 6 do 9 na budynek comarch śmigłowiec Mi-171 będzie dokonywał montażu trzech konstrukcji na dachu budynku. Baza znajdowała się będzie na terenie nieodległych filtrów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Chciałem inaczej niż wszyscy, zrobić reportaż z podnoszenia elementów przez słowacki śmigłowiec startujący z warszawskich filtrów ale rzecznik prasowy MPWiK nie wyraził zgody na fotografowanie. Nie mam długiej lufy by cykać np z Al. Niepodległości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
sawko
  • sawko
  • 31.08.2012 09:53

NA YOU TUBE http://www.youtube.com/watch?v=qDRU90mt09A&feature=plcp APEL POLEGŁYCH LOTNIKÓW

Komentarz został ukrytyrozwiń

W 1976 roku, po ucieczce Wiktora Bielenki najnowszym MIG-iem 25 do Tokyo, gdy amerykanie przbadali maszynę, to gęby im pootwierały się ze zdumienia, gdy zobaczyli zastosowane w nim rozwiązania techniczne. Nie wierzyli, że to zrobili Rosjanie. MIG-29 był przecież jeszcze nowocześniejszą maszyną, więc dlaczego mówicie, że to "technika z epoki lodowcowej"? Na jakiej podstawie? Trzeba być super znawcą tematu, aby takie głosić mądrości...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Zbigniew Kowalewski. Jechałem z zaproszeniem ale o 9.30 musiałem zamienić fotel w samochodzie na sedes. W przerwie posiedzeń zrobiłem z kilometra przelot samolotów nad Warszawą i tak nietypowo minęło mi Święto Lotnictwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.08.2012 22:34

Mam nadzieję, że udało się Panu dostać na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci twórców "Marsza Lotników". Mnie, niestety, nie wpuszczono , chociaż zapowiadano ten czas i miejsce jako spotkanie lotniczych pokoleń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie koźmiński - wypraszam sobie takie insynuacje. Tego rodzaju emocje wywołują u mnie jedynie kobiety.
Natomiast jeśli chodzi o techniczną stronę samolotów to świetnie się orientuję w temacie - chodziło mi w mojej wypowiedzi tylko o fakt, że gdyby Tusk naprawdę był posłuszny Rosji, to mielibyśmy MiG'i, a nie F-18.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale przecież "musieli" zamówić amerykańskie. Przykład tych samolotów świetnie pokazuje kogo tak naprawdę słucha się polski rząd. Nie Rosji, nie Niemiec, nie Polaków tylko Amerykanów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bastard
  • Bastard
  • 28.08.2012 15:29

"wypadkach" trzeba było by dodać. Faktycznie, SZEŚĆ f-16 strzeże naszej przestrzeni powietrznej :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś Pan Andrzej powątpiewa w fachowość naszych lotników, oj więcej zaufania do Tych, co strzegą naszej przestrzeni powietrznej. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

MiG'i 29 mogłem oglądać przelatujące nad moim domem. Niezły hałas...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.