Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8575 miejsce

Święto Marynarki Wojennej RP w Gdyni

W sobotę 28 listopada w Gdyni świętować będziemy 97. rocznicę odtworzenia Marynarki Wojennej. Rozpocznie się od podniesienia na okrętach wielkiej gali banderowej, będzie salwa armatnia i... Podajemy plan obchodów.

 / Fot. M. Kluczyński (MW RP)Już w XV wieku polskie siły na morzu odgrywały ważną rolę. Podczas Wojny Trzynastoletniej nasza flota kaperska zablokowała Bałtyk i uniemożliwiła dostawy do Królewca, pokonując w bitwie na Zalewie Wiślanym flotę krzyżacką. Zaś pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie organów władzy państwa na morzu ustanowił Zygmunt III Waza powołując w 1568 roku Komisje Morską. Po zaborach polska Marynarka Wojenna, pomimo braku formalnego dostępu do morza, została odtworzona przez marszałka Józefa Piłsudskiego 28 listopada 1918 roku. I właśnie świętujemy 97. rocznicę podpisania tego aktu.

Obchody rozpoczną się podniesieniem na wszystkich okrętach wielkiej gali banderowej. Nastąpi to tradycyjnie o godzinie 8:00. Zaś około godziny 12:15 z Okrętu Muzeum ORP „Błyskawica” w Gdyni oddany zostanie salut świąteczny złożony z 21 wystrzałów armatnich. Jednak wcześniej, w Kościele Garnizonowym MW na Oksywiu o godzinie 09:30 zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji Marynarki Wojennej , a następnie zostaną złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem głównym na Cmentarzu Marynarki Wojennej.

[wideo width="615" height="600"]https://youtu.be/0aAnzJejgjY[/wideo]

O godzinie 12:00 rozpoczną się centralne uroczystości 97. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego w Gdyni.
W sobotę przy nabrzeżu skweru Kościuszki w Gdyni zacumuje niszczyciel min ORP „Mewa”. Okręt będzie można  / Fot. Materiał MW RPzwiedzać od godziny 9:00 do 16:00 z godzinną przerwą w południe.
Natomiast w niedzielę, 29 listopada, o godzinie 17:00 w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera” wystąpi męski chór „Harmonia” w koncercie zatytułowanym „Uskrzydlona białą flagą”.

Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki Bogumiła Nowotnego, szefem Sekcji Marynarki Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych - w liście do marynarzy wiceadmirał Marian Ambroziak zacytował dekret Marszałka, i napisał - Obecnie zmodernizowane, unowocześnione i dostosowane do standardów NATO polskie okręty i samoloty lotnictwa morskiego z powodzeniem uczestniczą w międzynarodowych ćwiczeniach morskich i lotniczych na Bałtyku i poza granicami naszego morza, są obecni na Morzu Północnym i Atlantyku.
Jednym z głównych zadań spoczywających na Nas jest intensyfikacja projektów Programu operacyjnego „Zwalczanie zagrożeń na morzu w latach 2013-2020/2030”. Istota tej funkcji wymaga szczególnego podkreślenia, gdyż w najbliższym latach spodziewamy się finalizacji oraz wejścia w zasadniczą fazę kluczowych projektów, których realizacja ugruntuje na długie lata potencjał MW i jej rolę w systemie obrony państwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.