Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19406 miejsce

Święto miłośników fantastyki rozpoczyna się w ten weekend we Wrocławiu

To największa fantastyczna impreza we Wrocławiu i jedna z największych w Polsce. Na miłośników fantastyki czekają m.in.: spotkania z pisarzami, koncert orkiestry symfonicznej połączony z pokazem walki na miecze świetlne. O tegorocznym projekcie z Piotrem Makarewiczem, organizatorem imprezy, rozmawia Agnieszka Jarząbek.

Plakat promujący Dni Fantastyki 2009 / Fot. Materiały promocyjneAgnieszka Jarząbek: Co zmotywowało twórców do zorganizowania festiwalu?
Piotr Makarewicz: - Jest to już 6. edycja. Kilka lat temu dostrzegliśmy niezagospodarowaną przestrzeń na polu imprez kulturalnych Wrocławia: pomimo istnienia ogromnej fali miłośników fantastyki, w stolicy Dolnego Śląska brakowało dużej imprezy poświęconej najróżniejszym odcieniom, przejawom fantastyki. Zorganizowaliśmy I edycję w 2004 r., która okazała się sukcesem i od tamtej pory kontynuujemy z coraz lepszym skutkiem organizację DF.

Ilu ludzi pracuje przy realizacji imprezy?
- Całym projektem zarządzają 2 osoby, ścisły sztab organizacyjny to około 10 osób, natomiast w trakcie realizacji imprezy zaangażowanych jest do kilkudziesięciu osób.

Jakie atrakcje czekają na uczestników projektu?
- Główne atrakcje tegorocznych Dni Fantastyki to spotkania z gośćmi imprezy: Graham Masterton, Gerald Home, Garrick Hagon. Aktorzy filmów Lucasa Olga Gromyko (Białoruś). Pisarze polscy, m.in. Andrzej Ziemianski, Łukasz Orbisowski, Ewa Białołęka, Anna Brzezińska, Jakub Ćwiek, Jadwiga Zajdel, wdowa po kultowym pisarzu Andrzeju Zajdlu. Odbędzie się koncert orkiestry symfonicznej grającej utwory z Gwiezdnych Wojen, połączony z pokazem walki na miecze świetlne. Turniej gry LOTR (Władca Pierścieni), w którym główną nagrodą jest replika miecza z filmu, tym razem będzie to Glamdring - miecz Gandalfa. Atrakcją będzie blok specjalny Star Wars, w którym weźmie udział Polish Garrison, grupa fanów-aktorów w oryginalnych strojach lorda Vadera, szturmowców, imperatora, którzy rozbiją swoje obozowiska wokół Zamku. Multimedialny games room: 30 stanowisk, najnowsze konsole, najnowsze gry.

Gdzie odbędzie się szósta edycja wrocławskiego festiwalu?
- Wrocławskie Dni Fantastyki odbywają się w bardzo klimatycznym miejscu. Zazwyczaj tego typu imprezy odbywają się w szkołach, wrocławska jest swego rodzaju wyjątkiem. Centrum Kultury Zamek mieści się w pięknym obiekcie o barokowej XVIII wiecznej bryle ze średniowiecznymi piwnicami.

Na jaką grupę odbiorców liczą organizatorzy tegorocznej imprezy?
- Tradycyjnie jest to impreza płatna, więc w większości przyjeżdżają na nią osoby zafascynowane fantastyką. W tym roku postanowiliśmy bardziej otworzyć się na odbiorcę „laickiego”, takiego, który nie jest pewien czy warto za to zapłacić. Zorganizowaliśmy więc punkty programu, na które wstęp jest wolny: stanowiska Polish Garrison, koncert połączony z pokazem walki na miecze świetlne. Zazwyczaj odbiorcami są osoby w wieku 15-25/30 lat. W tym roku otrzymaliśmy dużo telefonów z pytaniami od rodziców, którzy chcą przyjechać do Zamku ze swoimi dziećmi, dlatego z pewnością będzie bardziej rodzinnie niż zwykle.

www.dnifantastyki.pl - 15-17 maja, Wrocław, CK Zamek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.