Facebook Google+ Twitter

Święto Morza wraca do Gdyni

Długoletnia tradycja obchodów Święta Morza zatoczyła koło. Zrodziła się w Gdyni i tutaj zorganizowane zostanie w tym roku. Czeka nas ciekawy program.

Logo Święta Morza 2013. / Fot. materiał organizatoraPomysł zorganizowania Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej Andrzej Wachowiak. Zaproponowano, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Pomysł ten zyskał zwolenników. Czas pokazał, że inicjatywa zyskała popularność i przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu.

Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. Przyjęto, że ostatnim dniem obchodów jest Święto Marynarki Wojennej RP przypadające co roku na ostatnią niedzielę czerwca.

Siły zbrojne w szyku paradnym. / Fot. Materiał MW RPTegoroczne obchody Święta Morza obchodzone są pod hasłem „Trzymajmy się morza, bo morze to szansa” i nawiązują do przedwojennych tradycji. Tak jak przed wojną, organizatorzy chcą przekonać społeczeństwo, że nie tylko wybrzeże, ale cała Polska leży nad Bałtykiem będąc państwem morskim.

W tym roku przypada także 95. Rocznica powołania polskich sił morskich. Dlatego Marynarka Wojenna szczególnie włączyła się w to przedsięwzięcie. Admirał floty Tomasz Mathea zapowiedział na niedzielę 30 czerwca wielką morską paradę okrętów, Gala banderowa na okrętach RP. / Fot. Materiał MW RPsamolotów i śmigłowców Marynarki Wojennej RP.

Oficjalne rozpoczęcie Święta Morza odbędzie się już jutro o godz. 12. Bęxzie połaczone z odsłonięciem tablicy poświęconej Leonidowi Telidze w Alei Żeglarstwa Polskiego. Przez weekend na Zatoce Gdańskiej rozgrywać się będą regaty a na lądzie imprezy towarzyszące jak Cudawianki, pokaz filmu „Piraci” Polańskiego, wystawy.
Zakończenie Święta Morza odbędzie się 30 czerwca wielka paradą żaglowców i jachtów.

Zapoznaj się ze szczegółowym programem Święta Morza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.