Facebook Google+ Twitter

Święto Niepodległości przyjazne warszawiakom

Obchody Święta Niepodległości coraz mniej przypominają pełne patosu uroczystości, a coraz bardziej bliżej im do rodzinnych pikników. Dziś obok oficjalnych uroczystości odbywały się atrakcyjne imprezy dla tych warszawiaków, którzy zdecydowali się przybyć w okolice placu Piłsudskiego. Chętni mogli wziąć udział w "Biegu Niepodległości" czy zrobić sobie zdjęcie z sobowtórem marszałka Piłsudskiego.

Radosław Dudycz (z prawej) finiszuje przed Rafałem Wójcikiem (z lewej) podczas XIX Biegu Niepodległości w Warszawie. / Fot. PAP/Leszek SzymańskiNajpierw w samo południe równolegle z początkiem oficjalnych uroczystości ruszył z Nowego Światu "Bieg Niepodległości". Uczestnicy mieli do przebiegnięcia dystans 10 kilometrów. Trasa zakończyła się przed bramą wejściową wilanowskiego pałacu. Zwycięzcami zostali Renata Paradowska (KS Piaseczno) i Radosław Dudycz (GKS Kołczygłowy).

Ciekawą inicjatywą była defilada historyczna. O 13, z placu Piłsudskiego ruszyły oddziały wojska polskiego w historycznych mundurach. Żołnierze byli ubrani w historyczne stroje powstańców wielkopolskich, żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej, kawalerzystów, żołnierzy z kampanii wrześniowej i czasów II wojny światowej.

Warszawiacy idą w pochodzie Nowym Światem. / Fot. Lucyna RozlatowskaZainteresowanie pochodem było ogromne. Tłumy warszawiaków przeszły Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, a następnie Alejami Jerozolimskimi. Idąc w defiladzie, można było obejrzeć wystawę na Nowym Świecie - "Dotknij niepodległości". Na chodniku stały armaty, czołgi i samochody pancerne z lat 1914-1945.

Przemarsz oddziałów wojskowych / Fot. Lucyna RozlatowskaTaki sposób organizacji obchodów przypadł bardzo do gustu dzieciom, które z zainteresowaniem oglądały wystawę i obserwowały przemarsz oddziałów wojska. Mam wrażenie, że to ciekawszy pomysł na lekcję patriotyzmu niż uczestnictwo w głównych uroczystościach państwowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Brawo dla Warszawy! Za łaczenie "dawniej" i "dziś" w jedną całość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lucy nie przejmuj się, złośliwość rzeczy martwych nie zna granic :)
wiem coś o tym, nie nagrał mi się głoś Prezydenta Gdańska, gdy mówił o dzisiejszym dniu, pech...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kamerą, to są screeny niestety...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zmieniłem okulary, ale nadal widzę rozmazane zdjęcia! Czym one były robione?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.