Facebook Google+ Twitter

Święto Niepodległości w Waterford - Polish Community

12 listopada w stolicy hrabstwa Waterford w Irlandii odbyły się obchody najważniejszego dla Polaków święta. Na zaproszenie stowarzyszenia Water-Pol, Polskiej Szkoły oraz Ambasady RP w Dublinie do Waterford przyjechała wystawa IPN-u.

Oficjalne otwarcie wystawy w Waterford, Irlandia / Fot. Bogdan Wegrzynek12 listopada 2010 roku w stolicy hrabstwa Waterford w Irlandii odbyły się, jak co roku, obchody najważniejszego dla Polaków święta. Na zaproszenie stowarzyszenia Water-Pol, Polskiej Szkoły oraz Ambasady RP w Dublinie, do Waterford przyjechała wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pod tytułem "PRL-tak daleko, tak blisko". Ekspozycja została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN. Autorzy wystawy (prof. dr hab. Jerzy Eisler, Anna Piekarska, Agnieszka Rudzińska, Paweł Sasanka we współpracy z Tomaszem Glebem z Ośrodka Karta) przedstawili na kilkudziesięciu planszach historię Polski Ludowej (1945-1989).

Od 2007 roku wystawa krąży po całym świecie. O jej wartości edukacyjnej świadczy fakt, że jest odwiedzana nie tylko przez Polaków, ale i przez rdzennych mieszkańców miast, w których się pojawia. Autorzy ograniczyli tekst do minimum, by skupić uwagę widza na treści i wymowie prezentowanych fotografii. Czarno-białe, niemal surowe w wymowie, ukazują wydarzenia najbardziej charakterystyczne dla 45 lat historii Polski Ludowej (1944-1989).

Na wystawie znaleźć można zdjęcia z wydarzeń nie tylko tych powszechnie znanych - politycznych (powstanie PZPR, likwidacja podziemia zbrojnego, Grudzień '70, stan wojenny), gospodarczych (budowa Nowej Huty) i kulturalnych (festiwal piosenki w Opolu, targi książki, znaczące filmy, imprezy sportowe).

Obok dokumentacji z wkroczenia Armii Czerwonej do Krakowa czy podpisania Układu Warszawskiego, znaleźć można kadr z „Rejsu" Marka Piwowskiego, scenę z „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka i plakat do filmu „Krzyżacy” . W obiektywie utrwalono sztandarowe akcje tamtych lat: walkę z analfabetyzmem, ale i „walkę ze spekulantami”, produkcję Syreny, budowę „tysiąclatek”. Wystawa porusza także kwestię stosunków państwo - Kościół. Pokazuje pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny, procesy księży. Szczególną wymowę ma zdjęcie ks. Jerzego Popiełuszki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.