Facebook Google+ Twitter

Święto pieczenicy w Gościszowie

Pečenica – to, inaczej mówiąc, pieczona świnia lub prosie. Taki zwyczaj przyrządzania przywieźli do Polski repatrianci z ówczesnej Jugosławii.

prosie pieczone na kołku nad ogniem / Fot. Jan BiegaczW czasie pierwszego weekendu lipca 2009 w Gościszowie na Dolnym Śląsku, odbyła się ciekawa impreza pod nazwą Pieczenica 2009. Nazwa pochodzi od potrawy, jaką przywieźli w te okolice w latach powojennych osadnicy, którzy przybyli z terenów ówczesnej Jugosławii. Pieczony na ogniu prosiak jest wyśmienity, choć samo przygotowanie zajmuje wiele godzin, a kilka kolejnych trzeba poświęcić na obracanie go nad ogniem. Pieczenica (pečenica) była niegdyś daniem wykwintnym, a przygotowywano ją na szczególne okazje, np. święta, czy ważne uroczystości rodzinne.

Pod koniec XIX i na początku XX wieku wielu Polaków wyemigrowało „za chlebem”. Na nowym miejscu znajdowali lepsze warunki do życia, zwolnienia z podatków i kawałek ziemi, którą trzeba było zagospodarować, a często wykarczować. W 1890 roku rozpoczęła się historia Nowego Martyńca w powiecie Prnjavor, maleńkiej wówczas osady, powstałej na miejscu wykarczowanego lasu, w dalekiej Bośni. Wkrótce zaczęły przybywać kolejne polskie rodziny i kilkanaście lat później mieszkało tu już ok. 500 Polaków. W 1922 roku ich liczba sięgnęła ponad 900 osób. Po II wojnie światowej 350 rodzin postanowiło wrócić do kraju swych dziadków, osiedlając się m.in. w Gościszowie, Milikowie, Nowogrodzcu w gminie Nowogrodziec oraz Ocicach w gminie Bolesławiec.

Gościszowska impreza z ostatniego weekendu ściągnęła kilka tysięcy mieszkańców wsi i jej najbliższych okolic. Spotkać można było także turystów, chcących posmakować pieczenicy, ale i poznać urok specyficznego połączenia tradycji galicyjskich i bośniackich. Na scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne a wśród nich: Gościszowianki, Czernianki, Rozmaryn, Cisowianki, zespół śpiewajacy z Ocic i wiele innych. Zaprezentowano również obrzędy związane z przygotowaniem pieczenicy. Dwudniową imprezę zakończył występ cygańskiego zespołu Orfeusz z jego solistą Nikosem Rusketosem.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.