Facebook Google+ Twitter

Święto Plinzy

W dniu 26.07.2009r. w Gminie Dobra, w miejscowości Rzechta odbyło się Święto Plinzy „Razem być- Razem żyć”. Dla niewtajemniczonych - plinza to nic innego, jak placek ziemniaczany.

Organizatorami imprezy byli: Urząd Miejski w Dobrej; Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej; Stowarzyszenie „Lepsza Gmina” w Dobrej; LGD „Przymierze Jeziorsko” w Warcie oraz Sołectwo Rzechta. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał Burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski, który na wstępie powitał przybyłych gości oraz wszystkich zebranych mieszkańców gminy i miasta.

Burmistrz między innymi podkreślił ogromną rolę i znaczenie lokalnych uroczystości w życiu społecznym gminy. Zwrócił uwagę na potrzebę kultywowania i promowania lokalnych zwyczajów i tradycji oraz wspierania działalności organizacji społecznych działających na niwie kultury, edukacji, sportu i przedsiębiorczości.

Po przemowach zaproszonych gości wystąpiły zespoły: Orkiestra Dęta Dobra-Żeronice; Zespół „Serenada”; Dobrska Kapela Biesiadna; Warcka Kapela Ludowa z Nobeli oraz duet ze Śląska „Baba z Chopem”.

Jednak najważniejszym punktem uroczystości było bicie Rekordu Świata na Największą Plinzę. Mieszkańcy sołectwa Rzechta bez trudu pobili rekord świata i usmażyli największy placek ziemniaczany. Głównymi kucharzami odpowiedzialnymi za bicie rekordu byli: Jarosław Dulin, Lech Szymczak, Mieczysław Szymczak oraz Arkadiusz Śleboda.

Rekordowy placek miał dwa metry średnicy, a zużyto na niego 75 kg ziemniaków i 50 jajek. Mieszkańcy i goście festynu spałaszowali gigantyczną plinzę w ciągu kilkudziesięciu minut. Na stołach cały czas królowały nie tylko klasyczne placki ziemniaczane, ale również placki ziemniaczane z pieczarkami, serem, boczkiem, serami pleśniowymi oraz ze słodkimi dodatkami tj. dżem, miód, słodka śmietanka.

I Mistrzostwa Świata w rzucie Plinzą cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. 25 śmiałków rywalizowało w rzucie plinzą na odległość. Każdy zawodnik miał trzy próby, aby wykazać się zręcznością, pomysłem i najważniejsze dobrą techniką rzutu. Technika była dowolna, najważniejsze, aby rzucić plackiem ziemniaczanym jak najdalej. Święto Plinzy „Razem być, razem żyć” zakończono zabawa taneczną. Wszyscy uczestnicy imprezy podkreślali, że Plinzy były przepyszne, a upieczenie tak ogromnego placka było prawdziwym mistrzostwem świata.Stowarzyszenie Lepsza Gmina

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.