Facebook Google+ Twitter

Święto plonu w gminie Inowrocław

Współautorzy: Magdalena Wróbel

Mimo tragicznych warunków pogodowych, z niemałymi problemami, udało się zakończyć tegoroczne żniwa w gminie Inowrocław. Z tej okazji w niedzielę (22.08.) odbyły się w Gnojnie dożynki gminne.

Zapraszamy! / Fot. M. WróbelGłówną częścią tej uroczystości była msza święta dziękczynna. Było to Przewodniczył tej eucharystii ksiądz biskup Bogdan Wojtuś. / Fot. M. Wróbelpodziękowanie za tegoroczne plony. Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup Bogdan Wojtuś. Msza zgromadziła liczne grono oficjeli. Również bardzo licznie przybyli mieszkańcy gminy. A tuż po mszy krótki koncert dała Orkiestra Górnicza Inowrocławskich Kopalń Soli Solino, która akompaniowała również podczas mszy świętej.

Wypieki i smaczne mięsa oraz kiełbasy i grochówka to wszystko było przygotowane dla gości. / Fot. M. WróbelDla przybyłych gości władze gminy oraz stowarzyszenia i instytucję społeczne działające na tym terenie, przygotowały przeróżne stoiska z potrawami, wytworami ludowymi, pokazami twórczości. Goście mieli okazję spróbować i pieczonego indyka, gęś kujawską. kiełbaski z grilla, ale również przepysznych wypieków gospodyń ze stowarzyszenia Przepięknie ozdobione stoiska które można było podziwiać to zasługa pań z kół i przeróżnych stowarzyszeń i instytucji działających w gminie. / Fot. M. Wróbelkobiet wiejskich lub ser i mleko prosto od krowy. Niektórych ze smakołyków można było spróbować za darmo, inne można było zakupić za drobną opłatą, najczęściej była to złotówka. Dla wszystkich Urząd Gminy przygotował tradycyjną grochówkę.

Starostami dożynek zostali Zofia i Jan Rumińscy z Piotrkowic. Być starostą to wielkie wyróżnienie dla gospodarzy. Państwo Rumińscy od 31 lat prowadzą wspólnie gospodarstwo wyspecjalizowane w chowie i hodowli bydła mlecznego. Uprawiają zboże, kukurydzę i buraki cukrowe.
Dzieci zawsze się dobrze bawią. / Fot. M. WróbelPrzekazali oni na ręce wójta gminy Lecha Skarbińskiego bochen chleba z tegorocznych zbiorów zboża. Chlebem tym wójt oraz wicewojewoda Dariusz Kurzawa podzielił się, tak jak nakazuje tradycja, z gośćmi dożynek.

Wydarzenie to ma duże znaczenie dla rolników i jest okazją do uhonorowania najlepszych odznaką "Zasłużony dla Rolnictwa", przyznawaną przez ministra Marka Sawickiego. W tym roku odznaczono: Wojciecha Daroszewskiego z Orłowa, Piotra Glanowskiego z Gnojna, Renatę Graczyk z Kruszy Duchownej, Mieczysława Kubś z Komaszyc, Zenona Polińskiego z Łojewa, Tadeusza Puszczykowskiego z Czystego, Jana Tańskiego z Balczewa i Andrzeja Webera z Turzan.

Kolejne wyróżnienia - wojewody Kujawsko-Pomorskiego, czyli listy gratulacyjne ,trafiły do: Daniela Babija z Gnojna, Jana Giemza z Orłowa, Krystyny Koniecznej z Kłopotu, Ryszarda Lewandowskiego z Kruszy Zamkowej, Roberta Orczykowskiego ze Sławęcinka, Małgorzaty Osińskiej z Pławina, Krystyny Sowińskiej z Jaksic i Dariusza Szczesiaka z Turlejewa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajnie czasem zajrzeć na wieś-choćby i na dożynki.5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.