Facebook Google+ Twitter

Święto polskiej pianistyki już wkrótce!

Tegoroczny Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku będzie już 43. edycją tej imprezy kulturalnej. Nie zaszkodziły jej ani stan wojenny, ani przemiany ustrojowe. To najstarsze święto polskiej pianistyki cieszy się dużym uznaniem w środowisku muzycznym.

 / Fot. Ryszard K. HetnarowiczFestiwal zdobył uznanie w środowisku instrumentalistów oraz krytyków muzycznych, polskich i zagranicznych, dzięki udziałowi najwybitniejszych wykonawców, oraz dzięki dobrej organizacji. Mimo to wciąż ma problemy biurokratyczne i finansowe.

- Coraz trudniej jest o sponsorów, a najbardziej zasłużeni dla mecenatu kulturalnego przeżywają trudności związane z kryzysem ekonomicznym – mówi Stanisław Turczyk, wieloletni przewodniczący zespołu organizacyjnego FPP. - Niekiedy zmuszeni są oni do wycofania się niemal w ostatniej chwili. Doprawdy, nieludzko byłoby nie rozumieć tego i obrażać się na nich. Natomiast, jeżeli chodzi o pieniądze pozyskiwane od mecenasów państwowych i samorządowych, musimy uczestniczyć w konkursach grantowych. A ponieważ organizatorem festiwalu jest Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, obowiązują nas takie same procedury jak każde inne stowarzyszenie. Jest to uciążliwe oraz nie daje pewności podczas zapraszania indywidualności polskiej estrady pianistycznej.

Mimo to, tegoroczny festiwal zapowiada się jako wydarzenie kulturalne ze swoistą zmianą jego formuły. Dyrektor artystyczny festiwalu Jan Popis zaproponował tryptyk rocznicowy związany z 200-leciem urodzin Fryderyka Szopena. - Obejmuje on kolejne trzy festiwale – przybliża tę ideę Turczyk. - Zwieńczenie i nasycenie muzyką szopenowską ma nastąpić, co oczywiste, w przyszłym roku, ale i w tym jej nie zabraknie. Rewelacyjnie zapowiada się koncert elsnerowsko-szopenowski, a więc porównanie muzyki nauczyciela i ucznia. Wydarzeniem będzie na pewno wieczór z triem Andrzeja Jagodzińskiego, które zagra Szopena w aranżacjach jazzowych. Tych atrakcji jest znacznie więcej, a przecież formuła tematyczna Jana Popisa obejmuje także prezentację szopenowskich inspiracji i muzyki jego rówieśników! W ciągu trzech kolejnych lat realizacji tej idei festiwalu sporo będzie się działo!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.