Facebook Google+ Twitter

Święto Przemienienia Pańskiego. Patriarcha Cyryl I na Grabarce

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-08-18 14:29

Najważniejszym momentem spotkań zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi, patriarchy Cyryla I z wiernymi i duchowieństwem, będzie udział w Święcie Przemienienia Pańskiego na świętej górze Grabarce.

W Cerkwi prawosławnej Święto Przemienienia Pańskiego (Preobrażenije Hospodnie) jest jednym z 12 głównych świąt i obchodzone jest 19 sierpnia (wg obowiązującego kalendarza gregoriańskiego). Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę (nazywaną również prawosławną Jasną Górą), liczy sobie ponad 300 lat.

Weż swój krzyż i wyrusz w drogę

Na świętą górę przybywają pielgrzymi z różnych miejsc Polski, niosąc ze sobą drewniane krzyże wotywne - prośby i podziękowania za Pańską łaskę, które podczas uroczystości stawiane są w lesie wokół cerkwi. Najmniejsze mają kilkanaście centymetrów wysokości, a największe kilka metrów.

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi przybył na Grabarkę po południu. Przywitały go tłumy wiernych (ok. 15 tys. osób). Wcześniej patriarcha Cyryl I spotkał się z wiernymi w Białymstoku (gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki), Supraślu i Hajnówce.

Na Grabarce mieści się też największy prawosławny klasztor w Polsce pod wezwaniem św. Marii i Marty. Wierni wierzą, że bijące u podnóża góry źródło ma cudowną, uzdrawiającą moc. Chusteczkami myją więc twarze i chore miejsca, a leczniczą wodę zabierają również do domów.

Jaki sens ma pielgrzymowanie?


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Robert
  • Robert
  • 19.08.2012 17:13

Z dotychczasowych informacji, wynika, że Polski Episkopat wyznania RZ.K. podjął konkretne działania POJEDNAWCZE? z Patriarchą Prawosławnym, jako AKT nieokreślonego WZAJEMNEGO WYBACZENIA WIN, ze wskazaniem dokonanego mordu w zamachu Smoleńskim - którego postepowanie jest w toku i niezakończone. Jako SYMBOL? - mam na mysli bezprawia w reprezentowaniu stron lub kogokolwiek w tym konkretnym przypadku - a pozostałe winy są również nieokreślone.

Wypadałoby, szybko zweryfikować wiedzę i stan legalnego postepowania w świetle prawa Stolicy Apostolskiej w osobie Pap. Benedykta. Jak również w świetle prawa międzynarodowego - zamordowanych ofiar przedstawicieli Państwa Polskiego.
Postępowanie chierarchów strony polskiej jak i rosyjskiej jest nielegalne. Wybaczanie za Katyń, Syberię i zbrodnie an obywatelach Polskich, nie ma mocy prawnej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aerostar
  • Aerostar
  • 19.08.2012 09:08

Swego czasu bylem w cerkwi, tej centralnej w Moskwie(Cerkiew św. Pimena w Moskwie, chyba to ta jes ta centralna cerkwią .Zreszta chodziłem do rożnych cerkwi w Moskwie). Cos wspaniałego i takie przeżycie jakie wówczas miałem -byłem na mszy i to prowadzonej przez najważniejszego duchownego w Rosji ( 1991 roku).
Przepiękna cerkiew i wspaniałe prowadzenie mszy przez duchownych prawosławnych .Oni ,ci Popi są wśród wiernych , razem z nimi .Jak pięknie śpiewają , prowadzą mszę -coś wspaniałego!
Warto pojechać do Moskwy, choćby na wycieczkę tygodniowa .Wówczas warto porównać np :Berlin , Bruksela czy Paryż .Zestawić te stolice i porównać do Moskwy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.