Facebook Google+ Twitter

Święto Pszczoły w Śląskim Ogrodzie Botanicznym

W słoneczną niedzielę, 16 czerwca, w Śląskim Ogrodzie Botanicznym odbyło się piąte już w tym roku rodzinne święto ekologiczno-przyrodnicze w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego.

Goście mieli okazję wziąć udział w pokazach miodobrania oraz prezentacji sprzętu pszczelarskiego. / Fot. Śląski Ogród Botaniczny Dzieci obserwowały nie tylko pszczoły, ale też inne owady żyjące na Sośniej Górze. / Fot. Śląski Ogród Botaniczny Sadzenie roślin miododajnych okazało się być idealnym połączeniem nauki z zabawą. / Fot. Śląski Ogród BotanicznyW słoneczną niedzielę, 16 czerwca, w Śląskim Ogrodzie Botanicznym odbyło się piąte już w tym roku rodzinne święto ekologiczno-przyrodnicze w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. Tym razem spotkaliśmy się z okazji Święta Pszczoły, a tematem, jaki przyświecał warsztatom, prelekcjom oraz wszelkim innym atrakcjom były pszczoły oraz wszystko co z nimi związane – rośliny miododajne, produkty pszczele, ochrona owadów zapylających itp. Współorganizatorem święta było prężnie działające Centrum Społecznego Rozwoju z Łazisk Górnych, które koordynowało II Targi Inicjatyw Społecznych, podczas których prezentowały się organizacje pożytku publicznego z powiatu mikołowskiego.

Dzień Pszczoły otwierało seminarium popularno-naukowe pt. „Znaczenie pszczół w naszym otoczeniu”, podczas którego niezwykle ciekawe wykłady poprowadzili dr Wiesław Londzin oraz prof. dr hab. Ryszard Czarnecki – autorytety w dziedzinie pszczelarstwa oraz apiterapii. Partnerem organizacyjnym seminarium oraz patronem idei Święta Pszczoły było Mikołowskie Stowarzyszenie Pszczelarzy, którego prezes Adam Kuś oraz członkowie: Stanisław Kania oraz Szymon Łysakowski prezentowali sprzęt pszczelarski, proces wirowania miodu oraz opowiadali o pszczelich zwyczajach przy pokazowym ulu.

Ogromnym powodzeniem cieszyły się „Łamigłówki prosto z ula” – terenowy quiz, w którym dzieci, odwiedzając kolejne stanowiska, dowiadywały się o pszczelich zwyczajach, nauczyły się rozpoznawać propolis, pyłek i nektar oraz sadziły nasiona roślin miododajnych. Dzieci, które przeszły cały quiz i rozwiązały wszystkie łamigłówki, otrzymały m.in. nagrody książkowe.

W Śląskim Ogrodzie Botanicznym dzięki pracy wolontariuszy i edukatorów najmłodsi mogą uczestniczyć podczas świąt Śląskiego Kalendarza Ekologicznego w wielu rozmaitych warsztatach manualnych i ruchowych. Również w czasie Święta Pszczoły dzieci miały okazję własnoręcznie tworzyć owady z kolorowych pomponów, składać kartki okolicznościowe z ekologicznych materiałów oraz przysiąść w kąciku zabaw edukacyjnych.

Atrakcją dnia był rodzinny turniej piłki nożnej zorganizowany przy współpracy z Ludowym Klubem Sportowym „Orzeł Mokre”. Zdrowa rywalizacja i świetna zabawa na świeżym powietrzu przyciągnęły drużyny rodzin, przyjaciół czy też znajomych. Tu każdy był wygrany – uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy „Pszczelich lotów”.

Goście tego dnia mieli ponadto okazję wziąć udział w lekcji skutecznego zapamiętywania przygotowanej przez Szkołę Treningu Pamięci Szatkowscy z Mikołowa, spacerze po Sośniej Górze prowadzonym przez przewodnika ŚOB, przedstawieniu teatralnym przygotowanym przez podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, pokazie robotyki dla dzieci RoboKids oraz koncertach: młodzieży muzycznej z gliwickiej Fundacji RYTM, Acoustic Travel Band oraz Anny Rossy. Tradycyjny kiermasz obfitował w produkty pochodzenia pszczelego oraz wszelkie naturalne artykuły, wyroby i rękodzieło oraz kawiarenka. Kolejne święto przyrodniczo-ekologiczne w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie– Święto Pioruna – już 21 lipca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.