Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17785 miejsce

Święto Reformacji. Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził luteran

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-10-31 21:28

31 października przypada 498. rocznica Reformacji. Prezydent RP Andrzej Duda uczestniczył w nabożeństwie w Kościele Ewangelicko - Augsburskim Jana Chrzciciela w Starym Bielsku. Odwiedził też parafię ewangelicką w Szczyrku Salmopolu.

 / Fot. ks. J. ByrtPrzed nabożeństwem w Bielsku-Białej Prezydent Andrzej Duda gościł w Szczyrku Salmopolu, w parafii ewangelickiej. Został tam uroczyście powitany przez księdza Jana Byrta i jego rodzinę, parafian i mieszkańców Szczyrku. Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli do kościoła, gdzie modlono się i czytano Słowo Boże: „lecz ci, którzy ufają Panu, nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły, biegną, a nie mdleją, idą, a nie ustają.” (Izajasza 40:31).

Ewangelicy obchodzą Święto Reformacji

Za przybycie podziękował gościowi pastor Jan Byrt, Antoni Byrdy - burmistrz Miasta Szczyrk, ks Andrzej Loranc z parafii katolickiej ze Szczyrku, pani Małgorzata Hołdys - dyr, zespołu Regionalnego "Klimczok" i pan Mirosław Bator - prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Szczyrkowskich.

Pan Prezydent podziękował za tak miłe przyjęcie i przekazał Parafii Ewangelickiej kielich komunijny (to już trzecie naczynie liturgiczne otrzymane z rąk kolejnych prezydentów RP. Poprzednie, to dary Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego). Prezent w postaci grafiki otrzymał burmistrz Miasta Szczyrk. / Fot. ks. J. Byrt

Po błogosławieństwie udano się do Ogrodu Reformacji (założonym na Jubileusz 500. lecia Reformacji (1517-2017 ) przez księdza Byrta), gdzie w asyście w/w osób i pana Janusza Buzka z Bielska Białej, prezydent Andrzej Duda zasadził jabłonkę (wyhodowaną w szkółce pana Jana Lazara z Ustronia Nierodzimia). Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał drzewko jabłoni do zasadzenia w swoim ogrodzie.

Póżniej szanowny gość udał się do Parafii Ewangelickiej w Starym Bielsku, gdzie wziął udział w uroczystym nabożeństwie, w którym kazanie wygłosił ks Piotr Szarek. Tam Prezydent RP podkreślał, że wszyscy jesteśmy chrześcijanami i Polakami. - Tworzymy tą wielką, polską wspólnotę. I za to powinniście patrząc w pokolenia rodzin tu na Śląsku Cieszyńskim usłyszeć “dziękuję” od Prezydenta Rzeczypospolitej (...) Za to, że jesteśmy tu razem dzisiaj, że mogę tu być z Państwem jako przedstawiciel Rzeczypospolitej, jako prezydent naszego wspólnego państwa, jestem ogromnie wdzięczny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Miłej pogawędki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

...jestem w trakcie zaspakajania :) Na FB prowadzę interesującą "rozmowę".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Małgosiu, może znajdzie się ktoś, kto zaspokoi pani ciekawość. Z tego co się orientuję, piszą tu osoby różnych wyznań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może i pomyliłam:) Zadowolona? Ciekawość nadal pozostała...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesamowite Ewo. Swoją dykteryjką o matce Lutra wyjaśniłaś mi fakt obietnicy mojej prababci. Mianowice będąc 40 letnią kobietą była w połogu i obiecała święcie, że jeśli ona i dziecko przeżyją to z augsburskiego przejdzie na katolicyzm i pójdzie do Częstochowy z Votum. Żyła do 80 lat a jej synek 86 , co w tamtych czasach 130 lat temu było rzadkością.
Pozdrawiam . B.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Małgorzato, dziennikarz, tym bardziej obywatelski, pisze, relacjonuje , informuje, obiektywnie. Samoświadomość autora nie powinna tutaj mieć miejsce. To nie jest prywatny blog Ewy aby wyrażała swoje myślenie kim jest.
Chyba Pani pomyliła internetowe strony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na łożu śmierci matka Lutra pyta go: - Czy przed odejściem zostać katoliczką , czy przejść na twoją wiarę? A on zamyślił się i odpowiedział: - Zostań katoliczką bo katolikom trudno się żyje a łatwo umiera, zaś nam łatwo się żyje a trudno umiera...

Jak już Basia wspomniała, sporo piszę o luteranach ale sama jestem katoliczką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O, widzę, że dwie jedyneczki przybyły. Filmik się nie podoba, czy coś innego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodałam do materiału filmik z tego wydarzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, spojrzałam, stąd wiedza, że wyznawców jest 80 tysięcy. Czytam wszystkie teksty p. Ewy, nie każdy komentuję, bo nie zawsze mam coś do powiedzenia. To może doprecyzuję, chodzi mi o informacje wykraczające poza fakty zawarte np. w Wikipedii... Pytania: Czy trudno być w dzisiejszych czasach Luteraninem? Gdzie i jak w myśleniu i samoświadomości p. Ewy wyraża się to, kim jest? - pytanie z tekstu dot. jej wyznawców, ale wiadomo wypowiedz, wypowiedzi nie jest równa... Chętnie przeczytam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.