Facebook Google+ Twitter

Święto Reformacji. W Beskidach zasadzono Dąb Jakuba

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-11-01 08:10

31 października, w Święto Reformacji, o godz. 12 w Ogrodzie Reformacji w Szczyrku, został zasadzony Dąb Jakuba.

Marcin Luter przybija do drzwi kościoła w Wittenberdze 95 tez. / Fot. Nieznany/Wikipedia/wolne zasoby31 października, kościoły protestanckie obchodzą Święto Reformacji, które przypomina o wydarzeniach z 31 października 1517 roku. Wtedy to, augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter, przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze, 95 Tez przeciwko nadużyciom związanym ze sprzedażą odpustów. Zostały one sformułowane w języku łacińskim i były skierowane do teologów, jako podstawa do dyskusji. Nikt nie przypuszczał, że wywołają tak wielkie zmiany.

Na pamiątkę tych wydarzeń ustanowiono ten dzień świętem. Stało się to w 1667 roku, decyzją księcia Jerzego II Saksońskiego. Jest ono przypomnieniem o odpowiedzialności każdego chrześcijanina za Kościół i jego misji głoszenia Ewangelii.

W Szczyrku, w tym świątecznym dniu, został posadzony w Ogrodzie Reformacji Dąb Jakuba. Drzewko zostało podarowane przez parafię katolicką św. Jakuba Starszego w Szczyrku. Dąb (drzewo nr 3001 w Ogrodzie) będzie rósł nieopodal brzóz, które w ubiegłym roku zasadzili Adam Małysz i Hannu Lepisto.  / Fot. Ewa i Marek Wojciechowscy/Wikipedia/ CC

- W okresie kontrreformacji, te lasy ukrywały ewangelików. W nich głosili swoją wiarę nasi przodkowie, chrzcili swoje dzieci i udzielali komunii. Dzisiaj wspólnie z naszymi siostrami i braćmi katolikami, możemy je sadzić nie po to, by ukrywały czyjąkolwiek wiarę, ale po to by pokazywały nasze braterskie i ekumeniczne kontakty - powiedział ks. Jan Byrt w rozmowie z Wiadomościami24.
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Oby Dąb Jakuba żył wieki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.