Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13029 miejsce

Święto republiki - relacja prosto z Tajwanu

Dziś na Tajwanie obchodzone jest święto narodowe Republiki Chińskiej na Tajwanie. Mieszkańcy wyspy pragną się uniezależnić od chińskich władz. Wydarzenia relacjonuje dla nas autorka Wiadomości24.pl przebywająca na Tajwanie.

Flaga Tajwanu / Fot. Żródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Flag_of_the_Republic_of_China.svgDziś na Tajwanie obchodzimy Święto Narodowe Republiki Chińskiej, które ustanowiono na pamiątkę obalenia w 1911 roku rządu mandżurskiej dynastii Qing przez dr Sun Yat-sena i utworzenia pierwszej demokratycznej republiki w Azji, znanej dzisiaj jako Republika Chińska na Tajwanie.
Święto jest okazją do podkreślenia przez Tajwańczyków swojej niezależności od Chin Ludowych i aspiracji, m.in. przystąpienia do ONZ. Hasło tegorocznych obchodów to: „Tajwan pragnie przystąpić do ONZ” . W dniu tym, zwanym także Double Tenth, tysiące Tajwańczykow gromadzi się na placu przed pałacem prezydenta w Tajpej, gdzie odbywają się główne uroczystości. W tym roku na jednej ze ścian pałacu prezydenckiego wywieszono transparent z głównym hasłem obchodów. Po raz pierwszy od 16 lat odbyła się parada wojskowa. Przedstawiono wyprodukowane na Tajwanie najnowsze odrzutowe pociski rakietowe typu woda – woda (Hsiung-feng 3), a także system przeciwrakietowy Tien Kung 3.

Uważa się, że tegoroczna prezentacja arsenału wojskowego Tajwanu jest wynikiem wzrastającego zagrożenia wyspy ze strony Pekinu (Chiny co roku umieszczają na swoim terytorium 100 rakiet wycelowanych w Tajwan; obecnie liczba rakiet przekroczyła 800), a także ostrzeżeniem dla Chin Ludowych, że wyspa jest w stanie się bronić.
W przemówieniu nadanym dziś przez tajwańską telewizję prezydent Chen Shui-bian wezwał społeczność międzynarodową, aby wywierała większy nacisk na Chiny Ludowe i zażądała likwidacji rakiet wycelowanych w Tajwan. Prezydent Chen zwrócił się także do przywódców w Pekinie, aby podążali przykładem Tajwanu i doprowadzili do demokratycznych przemian w swoim kraju. - Wierzymy że pokój jest możliwy tylko dzięki wprowadzeniu demokracji w Chinach - stwierdzil Chen Shui-bian.

Poza Tajwanem także antykomunistycznie nastawiona społeczność chińska w Ameryce Płn., Australii i Europie obchodzi święto 10 października. I tak na przykład w Chicago i San Francisco odbywają się uroczyste parady. Przed przejęciem Hong Kongu przez Chiny Ludowe jego mieszkańcy na znak solidarności z Tajwańczykami 10 października wywieszali w oknach flagi Chińskiej Republiki na Tajwanie. W Polsce w tym roku także świętowano Double Tenth. Tajwańskie przedstawicielstwo w Polsce zorganizowało przyjęcie w hotelu Intercontinental, na które zaproszono ponad 300 polityków, naukowców, studentów, a także Tajwańczyków mieszkających w Polsce. W przemówieniu dyrektor tajwańskiego przedstawicielstwa, Teng Tzu-lin (鄧祖琳) zapewnił o nierozerwalnej przyjaźni Polski i Tajwanu, a także o nieustającym wsparciu wyspy dla Rzeczpospolitej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ho ho, relacja z Tajwanu..tego jeszcze nie było : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.