Facebook Google+ Twitter

Święto Teatru na skraju Puszczy Białowieskiej

Teatr w Stodole, założony i prowadzony przez Kasię i Pawła Winiarskich w znajdujących się na Podlasiu Teremiskach, istnieje już od pięciu lat. Z tej okazji, w najbliższy piątek, teremiszczańskie wrota otworzą się dla miłośników kultury pogranicza jeszcze szerzej niż zwykle.


Premiera spektaklu "Opowieści Teremiszczańskie" Uniwersytetu Powszechnego w Teremiskach / Fot. Bogusław ChyłaTen, kto oczekuje miękkiego fotela w eleganckiej, kunsztownie urządzonej sali - zawiedzie się. W zamian dostanie jednak atmosferę wsi „sielskiej, anielskiej”, zdobnej w zapach świeżo skoszonej trawy, pogadywania świerszczy i dźwięki akordeonu płynące z teatralnego wnętrza. Bo teatr, choć stworzony w nietypowym miejscu, istnieje w Teremiskach naprawdę. I nikogo nie pozostawia obojętnym. 14 sierpnia będzie i słowo, i taniec, i muzyka, ale też (przede wszystkim!) nuta nostalgii i tęsknoty za światem, który byłby pozbawiony złudnych przywilejów nowoczesnej cywilizacji.

Piątkowe Święto Teatru będzie więc zarazem świętem kultury pogranicza i odchodzącego powoli w niepamięć świata podlaskich wsi. Kluczowym punkt programu stanowią przygotowane przez Uniwersytet Powszechny w Teremiskach „Opowieści Teremiszczańskie” - spektakl, na którego scenariusz złożyły się wspomnienia mieszkańców wsi dotyczące okresu przed i po II wojnie światowej. W Stodole zagości także młodzież z Ośrodka „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Sejnianie zaprezentują nową wersję przedstawienia „Kroniki Sejneńskie”, wystawianego z sukcesami w Polsce i na świecie, między innymi w nowojorskim teatrze LaMama. Ducha muzyki tradycyjnej wniesie do Stodoły suwalska Kapela w Składzie, która zainicjuje prawdziwą potańcówkę w ludowym stylu. Dopełnieniem imprezy będzie wystawa podsumowująca dotychczasowe dokonania Teatru w Stodole.

Pytanie „czy warto?” jest pytaniem retorycznym. Teremiski pokazują, że nawet świat uśpiony, jakim jest oddalona od miejskiego zgiełku wieś, może być miejscem barwnym i fascynującym. Warto więc przyjechać, oglądać i…po prostu być. Spokojniej i uważniej, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni.

Święto Teatru w Teremiskach rozpocznie się 14 sierpnia o godzinie 18. Wstęp wolny. Patronem medialnym wydarzenia jest białoruskie Radio Racja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.09.2009 09:50

Podziwiam założycieli teatru za wytrwałości i zaangażowanie, naprawdę trzeba być miłośnikiem sztuki żeby w tak nietypowy sposób kreować kulturę. :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.