Facebook Google+ Twitter

Święto Truskawki w gminie Dąbrowa Tarnowska

Powstałe ze skrzyżowania poziomek i znane od ponad 100 lat truskawki to jedne z najwartościowszych i najzdrowszych owoców. święta Ósmego czerwca święto tego owocu organizuje gmina Dąbrowa Tarnowska.

GNU Free Documentation license. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Strawberry_crape_shortcake6.JPG / Fot. Tomomarusan8 czerwca w Nieczajnie Górnej, jednym z sołectw małopolskiej gminy Dąbrowa Tarnowska, odbędzie się Święto Truskawki. Ten wielki piknik, bo tak należy chyba go nazwać, wpisał się na dobre w tradycję gminy. Jest to już szósta jego edycja. Z roku na rok przyciąga coraz więcej odwiedzających.

Wspomniana gmina jest regionem typowo rolniczym. Po zbożu, ziemniakach i warzywach, truskawki zajmują kolejne miejsce na liście upraw. Rolnicy regionu mają spore doświadczenie w ich hodowli. Według ostatnich danych najwięcej truskawek pochodzi z Dąbrowy Tarnowskiej, Oleśna i Radgoszczy.

W Nieczajnie Górnej i Dolnej (sołectwa gminy Dąbrowa Tarnowska) wielkość plantacji sięga odpowiednio 20 i 7 ha. Najwięksi producenci truskawek to Polska, USA, Japonia i Chiny. Nasz kraj zapewnia jedną czwartą produkcji europejskiej. Jesteśmy największym producentem i eksporterem w Unii. Rocznie nasze zakłady skupują ok. 120 tys. ton tych owoców.

Główną ideą zorganizowania święta w Gminie Dąbrowa Tarnowska była chęć promocji tutejszych truskawek oraz wytwarzanych z nich produktów. W wielu krajach obchodzone są święta regionalnych smakołyków. Imprezy takie przyciągają rzesze turystów. Dzięki temu jest to znakomita promocja „małej ojczyzny”. W gminie Dąbrowa Tarnowska podczas „truskawkowego festynu” można spróbować wyrobów kulinarnych z tych owoców, a producenci mają okazję do spotkania się oraz wymiany doświadczeń i opinii.

Organizatorami tego regionalnego święta będą, jak w poprzednich latach: gmina Dąbrowa Tarnowska, Małopolska Izba Rolnicza, Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw Regionu Powiśla Dąbrowskiego, MODR, Dąbrowski Dom Kultury oraz Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Dokładny program uroczystości na stronie: www.dabrowa.ok.pl oraz Święto Truskawki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.