Facebook Google+ Twitter

Święto Trzech Króli - dzień świąteczny wolny od pracy

Od ubiegłego roku, 6 stycznia jest ponownie dniem wolnym od pracy. Czy Polacy zdają sobie jednak sprawę, co jest w tym dniu najważniejsze? Co jest jego esencją?

Mędrcy ze Wschodu oddali hołd Nowonarodzonemu Jezusowi / Fot. Pfortuny/domena publicznaUroczystość Objawienia Pańskiego to właściwa nazwa święta obchodzonego 6 stycznia. Trzech Króli to tylko nazwa potoczna, ale bardzo silnie obecna w świadomości wiernych i w tradycji. Chrystus objawiając się trzem mędrcom, pokazuje się wszystkim narodom. Wpisuje się to w pewien porządek. W postaci dzieciątka przychodzi do wszystkich ludzi, najpierw ukazał się pasterzom, potem jako król błogosławi wszystkie narody.

"Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon (...). A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny..." - czytamy w Ewangelii według św. Mateusza.

W świątecznym numerze "Uważam Rze" (46/2011), światowej sławy brytyjski astronom prof. Mark Kidger mówi, że Dzieciątku Jezus wcale nie pokłonili się trzej królowie. - "Królami "stali się" dopiero w VII w., a więc wiele stuleci po śmierci. Kościół ogłosił wówczas Chrystusa Królem Królów. A skoro tak, to wydawało się logiczne, że hołd przyszli mu oddać inni monarchowie" - wyjaśnia profesor Kidger. Uczony podkreśla też, że imiona Kacper, Melchior i Baltazar pojawiły się w VII w., a dopiero w X wieku weszły do powszechnego użytku. Najprawdopodobniej nowo narodzonemu Jezusowi, pokłonili się perscy astrologowie - kapłani religii zaratusztrianizmu, których nazwano magami. Zgodnie z tradycją, w kolońskiej katedrze znajdują się relikwie Trzech Króli. W Katedrze p.w. NMP i św. Piotra w Kolonii jest późnogotycki ołtarz poświęcony bohaterom dnia 6 stycznia.

Ikonografia bardzo chętnie podejmuje moment ukłonu Mędrców ze Wschodu. Również kolęda "Dzisiaj w Betlejem" zawiera zwrotkę im poświęconą, a inny świąteczny utwór - "Mędrcy Świata Monarchowie" - bardzo dobrze oddaje klimat obchodzonego dwa tygodnie po Bożym Narodzeniu święta.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

Ewa
 • Ewa
 • 25.02.2012 23:11

@Lech Ryś " A takiemu poecie,kijem po grzbiecie "

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lech Ryś
 • Lech Ryś
 • 07.01.2012 19:44

Pewnego razu rzekł dziad do obrazu, a obraz ani razu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 06.01.2012 19:47

Drogi Panie Kuternogo,rozumiem Pana. Każdemu z nas się czasem zdarzy coś trochę niezgrabnie powiedzieć. Fajnie,że Pan drugi raz napisał. Pozdrawiam Pana serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
frajer
 • frajer
 • 06.01.2012 18:56

dla niektorych do swietowania wystarczy pol litra bimbru .praca to jest dla nich najwieksze zlo.dla mnie rowniez.na zdrowie

Komentarz został ukrytyrozwiń
ORA ET LABORA
 • ORA ET LABORA
 • 06.01.2012 18:40

Panie Kuternogo,świetowanie jest modlitwą:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
kuternoga
 • kuternoga
 • 06.01.2012 17:56

przepraszam za swoj glupi komentarz

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 06.01.2012 16:57

Panie Kuternoga,nie po to się modlimy aby być zbawionymi. Nie powinno się modlić dla interesu. Nie każdy umie się modlić,choćby własnymi słowami,nie każdy ma taką potrzebę lub na to ochotę. Uszanujmy jednak stare tradycje,które do dziś przetrwały w wielu rodzinach chrześcijańskich a także w kościele i nie wyśmiewajmy się z tego,nawet wówczs,gdy jesteśmy laikami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kuternoga
 • kuternoga
 • 06.01.2012 16:39

napisane jest-modl sie i pracuj.nie jest napisane modl sie swietuj i nie pracuj.jedni sie modla a nie pracuja drudzy sie nie modla ale pracuja.sa tez i tacy ktorzy sie nie modla ani nie pracuja.ciekawe ktorzy zostana zbawieni

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 06.01.2012 16:12

Bardzo mi się podoba ten artykuł. Wielu nowych rzeczy historycznych się dowiedziałam. Bardzo dziękuję autorowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, w artykule chciałem przedstawić szersze spojrzenie na dzisiejsze święto. Moja opinia jest tutaj najmniej istotna- ja wyszukuję informacje z różnych źródeł o świecie Trzech Króli. A jeśli chce Pan znać moją opinię, to proszę- długo zastanawiałem się, czy warto, aby ten dzień był wolny od pracy. Jak zobaczyłem dziś w Warszawie i innych miastach Polski, jak całe rodziny z radością biorą udział w Orszakach Królewskich, to stwierdziłem, że warto, aby ten dzień był dniem wolnym. POzdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.