Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23267 miejsce

Święto Trzech Króli ponownie dniem wolnym od pracy

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-09-24 11:20

Sejm zdecydował, że 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, będzie dniem wolnym od pracy.

Święto Trzech Króli / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:The_visit_of_the_wise-men.jpg&filetimestamp=20041127104247Święto Trzech Króli, będzie dniem wolnym od pracy. Jednocześnie posłowie opowiedzieli się za usunięciem z Kodeksu pracy zapisu, zgodnie z którym pracownik miał prawo do dnia wolnego za święto przypadające w dzień ustawowo wolny od pracy.

W praktyce będzie to oznaczać zmniejszenie dni wolnych od pracy. W ciągu roku zdarza się jedna lub dwie soboty, w które przypada święto, za które należy się pracownikowi wolne.

Do tej pory gdy dzień świąteczny (ustawowo wolny od pracy) przypadał w sobotę, pracodawca miał obowiązek wyznaczyć pracownikom dodatkowe wolne w danym miesiącu. Jeśli święto przypadało w niedzielę, taki przywilej się nie należał.

Zmiany w Kodeksie pracy i w ustawie o dniach wolnych od pracy mają obowiązywać już od 1 stycznia 2011 r. Od tego dnia liczba świąt wzrośnie w naszym kraju do 12. Będziemy ustawowo odpoczywać w Nowy Rok, Poniedziałek Wielkanocny, 1 i 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada oraz święta Bożego Narodzenia.

Walka o przywrócenie Trzech Króli, jako dnia wolnego, toczyła się od kilkunastu miesięcy.
Wcześniej 6 stycznia był dniem wolnym od pracy w naszym kraju do 1960 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (32):

Sortuj komentarze:

Tym sposobem PO wspiera elektorat lewicowy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Jacenty Płaszczyca: Teraz jest sprawiedliwie, bo wszyscy będą mieć dzień wolny

Nie wszyscy - innowiercy by mieć wolne w swoje święta religijne nadal muszą brać zwykły dzień urlopowy lub odpracowywać w innym terminie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Marek Koszycki
  • Marek Koszycki
  • 26.09.2010 06:49

Polska będzie miała 13 dni wolnych od pracy, a nie 11. Jednak jeśli odjąć niedzielę wielkanocną i pierwszy dzień Zielonych Świąt (a to też niedziela), będzie ich rzeczywiście 11. Idąc dalej, w każdym roku od 1-4 dni świątecznych będzie ponadto przypadać w sobotę lub niedzielę (jak np. 1 maja czy 15 sierpnia oraz święta Bożego Narodzenia w tym roku), zatem zmniejszy skalę świętowania.

Co do ilości świąt w Europie, karmieni jesteśmy dezinformacją na dużą skalę. Zauważcie np. że nikt w rankingach nie wymienia Niemiec i rzadko Austrię (tę jeśli już to z fałszywymi danymi). Jakąś informacją są tabele dla kierowców TiRów (ale też są w nich błędy), bo w UE w święta obowiązuje zakaz poruszania się ciężarówkami, ale w Europie ogólnie już nie w każdym państwie, dlatego kto sądzi np. że Białoruś nie ma ani jednego dnia wolnego w roku, ten się myli. Przykładowy link z wyszukiwarki macie tutaj: http://www.truckmania.pl/content/view/245/11


Tak naprawdę to jesteśmy nie w czołówce a na szarym końcu pod względem ilości dni wolnych.
Co do wpływu na gospodarkę warto się przyjrzeć Słowacji (15-16 dni świątecznych,- zależy czy liczyć też niedziele- w tych przywrócone jakieś 15-20 lat temu święto Trzech Króli, a dodatkowo święto także w Wigilię.)
Tymczasem nasza gospodarka jest daleko w tyle za nimi.

Żeby jeszcze pogrążyć plotących głupstwa o kosztach świętowania warto zapoznać się co zrobiono ostatnio ze świętami na Litwie (zwiększenie z 9 do bodaj 14 - też nie padli) oraz napisać, że większość Unii Europejskiej nie tylko świętuje więcej od nas, ale regularnie i co roku dniami wolnymi u nich są - w przeciwieństwie do nas i w przeciwieństwie do polskiego kalendarza sprzed 1940 roku:
1.Wielki Piątek (tego jednak w przedwojennej Polsce nie świętowano jako dnia wolnego od pracy)
2.Wniebowstąpienie Pańskie (ale to już nie wróci, bo biskupi polscy przenieśli je na niedzielę po czwartku obchodzonym na Zachodzie)
3. Drugi dzień Zielonych Świąt - to bym chętnie widział jako kolejne (i ostatnie) przywrócone święto w Polsce.

Innym ciekawym tematem jest rzetelne (bo teraz co artykuł to inne bzdury i dane) porównanie wymiaru płatnego urlopu wypoczynkowego w Polsce (max. 26 dni) i na Zachodzie, gdzie jego wymiar nierzadko osiąga 39-40 dni roboczych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Różne źródła tych informacji. Jakby były z tego samego, to by były zgodne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.09.2010 18:39

Jak wspomniałem wcześniej, jest maleńki problemik jeżeli chodzi o dane co do rankingu RP pod względem ilości dni wolnych. Poszukam głębiej i chyba trzeba będzie wypośrodkować gdyż prawdy nijak nie dojdziemy.... Dzięki Ewo za link. Nie miałem zamiaru negować Twoich słów, gdyż wiem, że rzetelnie przedstawiasz fakty i dane. Ale sama zauważ, jeden serwis a różne dane:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oto link do listu i projektu, z których pochodzą dane http://www.isidorus.net/show/prawo,26,Inicjatywa_Ustawodawcza_projektu_Ustawy_o_przywroceniu_dnia_wolnego_od_pracy_w_Swieto_Trzech_Kroli&jezyk=PL

Komentarz został ukrytyrozwiń

Raczej jest to zbliżenie się do Europy. W calej Europie świeto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy a za świeta kościelne i państwowe nie przysługuje wymiennie wolne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
piotrek m
  • piotrek m
  • 24.09.2010 23:56

jedną ręką dają drugą ręką zabierają-kompromitacja sejmu-skandal!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to nie chodzi czasem o to by nas jeszcze przybliżyć do Stwórcy? :).
Też popierałbym projekt który zaprezentował Ratomir. Wolałbym otrzymać pulę wolnego i o niej decydować samodzielnie. Przypuszczam, że większość także.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.09.2010 21:33

Jednym słowem mamy dylemat.... Kto przekazuje nie rzetelne dane?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.