Facebook Google+ Twitter

Święto Wina w Środzie Śląskiej

Niedzielny wieczór. "Wiadomości24.pl" witają hasłem: „Piękny ostatni weekend lata”. Na pewno nie zmarnowany. Właśnie wróciłem ze Środy Śląskiej, gdzie odbyła się II edycja Święta Wina.

Jest niedzielny wieczór, Dorota Pardecka wita nas w Wiadomościach24.pl hasłem „Piękny ostatni weekend lata”. Czy został zmarnowany? Z pewnością nie. Właśnie wróciłem ze Środy Śląskiej, gdzie odbyła się II edycja Święta Wina. Jestem trzeźwy - taki los kierowcy. Ale dzięki temu mogę napisać kilka słów, nie obawiając się literówek.

Aniołki Państwa ChorutówW Środzie Śląskiej znajduje się jeden z najcenniejszych skarbów średniowiecznych, odkrytych na terenie Polski, a może i Europy. Chodzi oczywiście o słynny skarb średzki, odkryty przypadkowo podczas prac budowlanych w 1988 r. Robotnicy natrafili wtedy na naczynie zawierające złote i srebrne monety (m.in. duże monety srebrne tzw. grosze praskie z okresu od drugiej połowy XIII do XIV w.). Podnieceni tym znaleziskiem, nie zauważyli zapewne, że wywieźli na pobliskie wysypisko złotą biżuterię.

Wśród okolicznych mieszkańców zapanowała w kolejnych dniach prawdziwa Elżbieta Telatyńska ze Świerzawy prezentuje swoje wyroby z gliny gorączka złota i dopiero po wielu staraniach udało się odzyskać większość przedmiotów. Wśród nich wspaniałą złotą koronę, znaną z przedstawień średniowiecznych, trzynastowieczną zaponę (przepiękną okrągłą fibulę do spięcia szaty) wysadzaną drogimi kamieniami – najokazalszy tego typu zabytek na świecie. Klejnoty należały do Blanki de Valois, pierwszej żony króla czeskiego Karola IV Luksemburskiego, który znany był z tego, że często wpadał w tarapaty finansowe. Właśnie w takiej trudnej sytuacji we wrześniu 1348 r. zdecydował się zastawić klejnoty swojej zmarłej żony u Żyda Muscho (Mojżesza) ze Środy Śląskiej. Ten po transakcji ukrył depozyt i wkrótce zabrał jego tajemnicę do grobu (być może padł ofiarą pogromu).

Mincerz bije monety z DionizosemSkarb eksponowany obecnie w skarbcu w Muzeum Regionalnym na pl. Wolności 3 w Środzie Śląskiej jest z pewnością główną atrakcją tego trzytysięcznego miasteczka. W weekend atrakcji było jednak zdecydowanie więcej. Pogoda dopisała i na święcie pojawiły się tłumy gości i mieszkańców. Na placu Wolności rozstawione były stragany, przy których można było degustować różne gatunki win, także domowych, zaopatrzyć się w przetwory na zimę oraz oglądać rękodzieła dolnośląskich artystów. Na scenie pod ratuszem przygrywały różne zespoły, m.in. folkowa Chudoba. Można było przypatrzeć się pracy mincerza (warto tu nadmienić, że monety z wizerunkiem Dionizosa były symbolem tegorocznego święta), zakupić miecz, kolczugę, lub naczynia gliniane. Na osobnym stoisku zaopatrzyłem się w znakomity salceson. Żona degustowała skwapliwie wyciąg z łodyg winogron.

Pokaz technik kowalskichOstatnio byłem w Głogowie, gdzie otwarta została rewelacyjna wystawa skarbów numizmatycznych, wcześniej Jarmark gromadził tłumy odwiedziłem Legnicę, w której oglądałem wystawę „Śląsk perła w Koronie Czeskiej”, prezentującej wybitne dzieła, rzeźby, rysunku, malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego, zarówno ze Śląska jak i Czech, ukazujące związki artystyczne między tymi regionami. Dzisiejsza wycieczka do Środy Śląskiej utwierdziła mnie w przekonaniu, że regiony, przynajmniej te dolnośląskie, wykazują coraz więcej własnej inicjatywy. A mają się czym pochwalić...

Strona, na której można poczytać więcej o skarbie średzkim: http://www.srodaslaska.pl/www/43420.xml?doc_id=39764

DP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Gratuluję super-tekstu, ale trzeźwości po Święcie Wina to nie zazdroszczę :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł. Myślę, że muszę się wybrać do Środy Śląskiej :) Swoją drogą szkoda, że o święcie wina nie wiedziałam wcześniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.