Facebook Google+ Twitter

Święto Wojska Polskiego. Konieczna reforma polskiej armii i tarcza

Polska armia musi nadążać za duchem czasu. Dlatego konieczna jest zmiana w strukturze dowództwa naszych sił zbrojnych, w tym ograniczenie "liczby wodzów" i budowa polskiej tarczy przeciwrakietowej.

Prezydent RP, Bronisław Komorowski, powiedział w Polskim Radiu, że ma ustalenia z premierem Donaldem Tuskiem i szefem MON, Tomaszem Siemoniakiem w sprawie reformy struktury dowództwa polskiej armii. W ocenie prezydenta, obecnie polskie dowództwo jest zbyt rozbudowane i zbyt drogie w utrzymaniu.

Zdaniem zwierzchnika sił zbrojnych struktura dowództwa naszej armii powinna być zmieniona już wcześniej, gdyż zmniejszała się ilość, jak to określił, "Indian" (wojowników), a została w nadmiernej ilości "liczba wodzów". Trzeba te proporcje poprawić. Musi być więcej, według prezydenta, wojowników, a "mniej wodzów w polskim plemieniu". Mówił o tym prezydent Komorowski, w "Sygnałach Dnia" Polskiego Radia1, przy okazji Święta Wojska Polskiego, które obchodzimy 15 sierpnia.

W ocenie zwierzchnika sił zbrojnych - trzeba zreformować system dowódczy, trzeba go "uprościć i uczynić bardziej skutecznym w działaniu". Według prezydenta, zmiany strukturalne w dowództwie polskiej armii są możliwe od 2014 roku. Musi się to odbyć w ramach pełnego współdziałania prezydenta i rządu. Sprawa jest już uzgodniona między trzema organami władzy: prezydentem, premierem i ministrem obrony – czytamy w serwisie polskiej.

Prezydent zwrócił też uwagę na potrzebę budowy skutecznego systemu obrony, polskiej przestrzeni powietrznej, w ramach NATO. Jeżeli nie mamy nowoczesnego systemu obrony przed atakiem z powietrza - lotniczym i rakietowym - jesteśmy bezbronni w obliczu współczesnego pola walki - argumentował prezydent. Zdaniem prezydenta, "jeśli Polska nie będzie w stanie obronić się przed samolotami i rakietami, to gigantyczne środki wydawane na unowocześnianie armii, okażą się bezsensownie wydanymi pieniędzmi".

Musimy mieć, mówił prezydent Komorowski, parasol ochronny, "musi być - mówiąc w pewnym uproszczeniu - kawałek polskiej tarczy obrony przestrzeni powietrznej, która byłaby częścią systemu ogólnonatowskiego" - podkreślił prezydent.

Przypomniał, że w ramach NATO porozumiano się w zakresie budowy nie tylko amerykańskiej tarczy przeciwrakietowej, ale i tego, że powoli wszystkie kraje muszą budować własny system obrony antyrakietowej. Polska zaś, ze względu na swoje położenie geograficzne, "musi być jednym z pionierów budowy polskiego fragmentu ogólnonatowskiego systemu, wzmacniając własne bezpieczeństwo i dając większy wkład w obronę Sojuszu Północnoatlantyckiego" – powiedział prezydent Komorowski.

Stanisław Cybruch

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

red
  • red
  • 15.08.2012 17:41

Na ciele denata znaleziono trzy rany - jedna rana wielkości złotówki - druga rana wielkości 50 groszy ,trzecia rana w wielkości 20 groszy! w sumie 1zł 70 groszy. Do takiego wniosku doszedł policjant!

Komentarz został ukrytyrozwiń
alpha
  • alpha
  • 15.08.2012 16:24

Tereny obecnego Bombaju opisał w II w. grecki geograf Ptolemeusz Klaudiusz jako Heptanesia (Siedem Wysp). Zamieszkiwane były przez ciemnoskórą ludność Kuli, należącą do najdawniejszych mieszkańców południowych Indii, trudniącą się rybołówstwem. Wyspy pozostawały pod władzą różnych dynastii indyjskich. W końcu XIII w. na jednej z wysp, Mahim, schronił się, uciekając z Gudźaratu, król Bhimadevra. Założone w XIII w. na wyspach miasto podlegało do 1346 muzułmanom z Gudźaratu. 1534 sułtan Gudźaratu podarował je Portugalczykom, którzy 1661 przekazali go Brytyjczykom jako posag Katarzyny Bragança, żony Karola III.

Nazwa Bombaj pojawiła się w XVII w. w kronikach angielskich i obejmowała opisane przez Ptomeleusza Klaudiusza siedem wysp, obecnie połączonych w półwysep. 1667 Bombaj został wydzierżawiony angielskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, 1708 stał się siedzibą administracyjną jej władz. W XVII w. do Bombaju zaczęli napływać parsowie (pierwsza wieża ciszy została zbudowana 1675). 1715 powstały faktorie handlowe, 1736 pierwsze doki portowe. 1784 rozpoczęto prace nad połączeniem wysp, łącząc groblą wyspy Worli i Mahalakshmi.

W XIX w. rozpoczął się rozwój przemysłowy Bombaju, związany z manufakturami tekstylnymi (bawełna) - pierwsza powstała 1854 i należała do parsa. 1853 zbudowano pierwszą w Indiach linię kolejową łączącą Bombaj z kontynentem, 1870 połączono miasto z Kalkutą. Gwałtowny rozwój przemysłowy rozpoczął się w 2. połowie XIX w. - Bombaj stał się głównym centrum przedsiębiorczości prywatnej w Indiach, związanej m.in. z parsowską rodziną Tata, która posiadała (i nadal posiada), m.in. rozproszone w całych Indiach, zakłady hydroelektryczne, mechaniczne, huty, fabryki tekstylne. Główne centrum kinematografii, ośrodek turystyczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.