Facebook Google+ Twitter

Święto Wojska Polskiego. Obchody w Łomży

15 sierpnia w Łomży odbyło się ostatnie huczne święto Wojska Polskiego. Ostatnie, gdyż 1. Łomżyński Batalion Remontowy czekają zmiany.

Kwiaty składa poseł Lech Antoni Kołakowski. / Fot. Paweł DąbrowskiObchody rozpoczęły się o godz. 9.30 tradycyjnie na placu Jana Pawła II (przed WSD w Łomży). Po raz pierwszy odbyło się bez przemówień oraz bez Kompanii Honorowej Wojska Polskiego (w związku ze zmniejszeniem ilości żołnierzy w łomżyńskim Batalionie Remontowym im. gen. Mariana Raganowicza, nie można było wystawić kompanii). Było kilkadziesiąt osób. Delegacje złożyły kwiaty przy pomniku 33. Pułku Piechoty. Po sześciu minutach dobiegła końca ta część uroczystości.

Następnie odbyło się przejście do łomżyńskiej Katedry pw. św. Michała Archanioła, gdzie odbyła się msza święta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji biskupa seniora Tadeusza Zawistowskiego, w intencji ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego. W kazaniu, które wygłosił proboszcz parafii katedralnej, ks. Kanonik Marian Mieczkowski, była mowa głównie o Bitwie Warszawskiej, zwanej również Cudem nad Wisłą.

Zastępowa z 59 DH Ptaki Ptakom składa kwiaty na grobie zbiorowym. / Fot. Paweł Dąbrowski- A dla nas łomżan, trzeba wspomnieć o tym, że był także „cud nad Narwią”, bo przez pięć dni garstka żołnierzy zatrzymała sowieckie dywizje, a świadectwo tego męstwa mamy na naszym cmentarzu – mówił kapłan.

Po mszy odbył się godzinny występ łomżyńskiej grupy Mażoretek i koncert Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Wersalinka”, która była oprawą muzyczną liturgii. Wersalinka przedstawiła ok. 15 utworów i 9 choreografii. W Mażoretki i Orkiestra rozpoczynają występ. / Fot. Paweł Dąbrowskiskładzie orkiestry jest młodzież z Polski, Białorusi i Estonii. Orkiestra grała pod batutą Waldemara Borusiewicza.

phm Krzysztof Pyczot i dh. Paulina Cichocka trzymają warty na grobie, pod którym leży m.in. gen. Marian Raganowicz. / Fot. Paweł DąbrowskiPo koncercie, władze miasta złożyły kwiaty na grobach zasłużonych, którzy spoczywają na naszym łomżyńskim cmentarzu. Żołnierze z 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego im. kpt. Mariana Raganowicza oraz harcerze z 59. Łomżyńskiej Drużyny Harcerskiej Ptaki Ptakom im. Tadeusza Kościuszki, trzymali wartę przy tych grobach. Cała uroczystość zakończyła się około godz. 13. Harcerze z Ptaki Ptakom również złożyli kwiaty.
Fotorelacja: wiadomości24.pl

Album zdjęć: pdabrowski.art.pl

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

julia
  • julia
  • 17.08.2011 14:52

zgadzam się z przedmówcą

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzieki szatan

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tłukuś świetny artykuł
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.