Facebook Google+ Twitter

Święto Wszystkich Świętych

Za kilka dni będziemy odwiedzać groby naszych bliskich, będzie okazja do spotkań ludzi z wielu stron kraju w swych rodzinnych miastach i wsiach. Na cmentarzach tłumy ludzi, blichtr i przepych w ozdabianiu grobów będzie wszechobecny.

Dla wielu ludzi jest to jedyny dzień w roku kiedy przypominają sobie o swym miejscu na ziemi, o bliskich, rodzinie dalszej i bliższej oraz znajomych i wszystkich tych, co odeszli do lepszego świata.
Przyozdabianie grobów na święto Wszystkich Świętych sięga absurdu. Liczba i różnorodność wiązanek kwiatowych i zniczy przekracza powierzchnię i rozmiary grobu lub pomnika.

Jest w tym pewna prawidłowość - czym grób jest rzadziej odwiedzany w ciągu roku, tym więcej zniczy i ozdób z górnej półki. A przecież nie o to w tym święcie chodzi. Pamięć i dbałość o naszych bliskich powinna trwać przez rok cały, a nie wyłącznie jeden dzień.

Następnie, jest to dzień dla wielu ludzi, a szczególnie kobiet, do prezentacji swych najnowszych kreacji zimowych i tu już się z święta robi kabaret. Gdy dzień jest ciepły, a panie paradują w kozakach i futrach.

Wiele jest grobów zaniedbanych, opuszczonych, zapomnianych; z czasu obu wojen i nie tylko. O ludziach tam pochowanych też pamiętajmy i znajdźmy chwilę na krótka modlitwę oraz zaświećmy znicz. To tak niewiele, a jest znakiem szacunku i ludzkim odruchem ze strony nas żyjących. Kiedyś też będziemy wśród tych. co tam już są...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.