Facebook Google+ Twitter

Święto Wszystkich Świętych - Wspomnienia najpiękniejszych chwil..

Wraz z nadejściem jesieni nasze myśli skłaniają się do filozoficzno-religijnych rozważań o sensie życia, nadziei i związanych z nimi pytań i wątpliwości.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiNiewątpliwie do tych rozmyślań przyczynia się zbliżające Święto Wszystkich Świętych i Zaduszki. W ramach przygotowań do tego wydarzenia społeczność Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie przygotowała 28 października 2014 roku uroczystą akademię „Wspomnienia najpiękniejszych chwil... Pamiętamy wspólne chwile spędzone z najbliższymi. A ten dzień jest wyjątkową okazją, aby przypomnieć sobie te najwspanialsze momenty życia, które się z nimi dzieliło. O tych radościach można wspominać nie tylko w domu, ale i nad mogiłami.

Cmentarze to miejsca szczególnej pamięci. Tu wraca pamięć o tragicznych czasach dla naszego narodu. Żołnierskie mogiły / Fot. Jerzy Jastrzębski przypominają czasy wojen, powstań. Czasy tragiczne i smutne. Tutaj zastanawiamy się nad kondycją moralną człowieka. Czy każdy człowiek powołany jest do świętości? Czy każdy ma szansę być świętym? Młodzi aktorzy podpowiadają, że wystarczy wypełniać wolę Bożą i żyć pełnią jego praw. Stając nad grobami bliskich możemy przypuszczać, że i oni osiągnęli ten zaszczytny stan.

Uwagę widzów skupiała nie tylko wspaniała gra aktorów ale i scenografia. Wielkie białe i żółte chryzantemy, które już  / Fot. Jerzy Jastrzębskitradycyjnie i na stale związały się z tymi dniami. Przed występującymi łan zboża a w nim chwasty.
-To krótkie i symboliczne nawiązanie do przypowieści Chrystusa o kąkolu i pszenicy- wyjaśnia nauczycielka religii Danuta Zalewska- w najkrótszy sposób opisuje drogę człowieka do świętości i Boga. Te słowa Jezusa z ewangelii Św. Jana „ A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie” są nadzieją dla każdego człowieka , jego polisą i zabezpieczeniem na przyszłość i one uczą optymistycznego spoglądania na Święto Wszystkich Świętych i rozwiewają wiele wątpliwości. Wskazują cele w życiu-podkreśliła.
Wzniosłość chwili podkreślają wiersze znanych polskich poetów, pieśni i przepiękna poruszająca muzyka. A wśród nich fragment poematu" Pieśń o Słońcu niewyczerpanym" Karola Wojtyły :

Jest we mnie kraina przeźroczysta  / Fot. Jerzy Jastrzębski
w blasku jeziora Genezaret -
i łódź... i rybacza przystań,
oparta o ciche fale...

i tłumy, tłumy serc,
zagarnięte przez Jedno Serce,
przez Jedno Serce najprostsze
przez najłagodniejsze

Nic więc dziwnego, że w oczach widzów pojawiły łzy wzruszenia. Ksiądz dziekan Lucjan Szcześniak podziękował  / Fot. Jerzy Jastrzębskiorganizatorom, aktorom i społeczności szkolnej za wspaniałe przeżycia duchowe. Podkreślił, że ten dzień Wszystkich Świętych jest wyjątkowy buduje szczególną więź między niebem a ziemią, znosi granice miedzy życiem a śmiercią.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.