Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

556 miejsce

Święto Zmarłych w Łomży. Udział harcerzy ZHP

We wtorek, 1 listopada 2011 r., odbywała się kwesta "Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne". Zbiórka została zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Harcerze podczas pracy. / Fot. Paweł DąbrowskiW sobotę, kilka dni przed kwestą, harcerze z 59 DH Ptaki Ptakom sprzątnęli cztery zaniedbane groby. Porządku na cmentarzu przed Świętem Zmarłych, to obowiązek każdego harcerza. Ptaki Ptakom pamiętają o tym od początku swego istnienia (jeszcze jako Niepoprawni w 1991 r.).

- Co roku na początku listopada odbieramy prace konserwatorskie, zlecone na dany rok i zastanawiamy się nad wyborem kolejnych nagrobków do renowacji na rok przyszły. W decyzjach tych udział biorą także przedstawiciele Urzędu Ochrony Zabytków oraz proboszcz parafii katedralnej - powiedział Józef Babiel, organizator kwesty.

Patrol Harcerski ZHP tuż przed Policyjną Akcją Znicz / Fot. Paweł DąbrowskiHarcerki i Harcerze z 59 DH Ptaki Ptakom od początku swego istnienia (koniec lat 80. XX wieku, wtedy pod nazwą Niepoprawni) biorą udział w corocznej kweście na rzecz odrestaurowania porzuconych i zaniedbanych grobów z łomżyńskiego cmentarza.

- Nasza drużyna chce ochronić wszystkie zabytki na cmentarzach - mówi Kamil Kołak z 59 DH Ptaki Ptakom.

- Podczas tak ważnego dnia, jak Dzień Wszystkich Świętych, nie zapominamy nigdy o zaciągnięciu wart honorowych. Pomagaliśmy w kwestowaniu na rzecz łomżyńskich zabytków cmentarnych, które są historią, historią Polski, historią naszego miasta, historią nas samych, historią harcerstwa łomżyńskiego - mówi phm. Krzysztof Pyczot, drużynowy.

Harcerze Daniel Ołtarzewski, Daniel Rutkowski, Maciek Cichocki i Mateusz Świerszcz pełnią wartę przy grobie płk. Michała Pławskiego, który w sobotę został przez nich sprzątnięty. / Fot. Paweł DąbrowskiW całej Polsce ponad 10 tys. policjantów dbało o bezpieczeństwo w czasie akcji "Znicz 2011". W Łomży pomagali harcerze z 59 DH Ptaki Ptakom.
- Pomagaliśmy także w akcji Znicz - dopowiada Pyczot. - pilnowaliśmy, aby każdy doszedł bezpiecznie do swoich grobów na cmentarzu, dbaliśmy o bezpieczeństwo ich samochodów, a jednocześnie mieliśmy pieczę nad tym, aby nikt nie zgubił swoich pociech.

- Pierwszy raz pomagałem podczas akcji Znicz. Moja pomoc polegała na sterowaniu ruchem. Bardzo mi się to podobało - powiedział Maciek Cichocki z 59 DH Ptaki Ptakom.

Mateusz Świerszcz z Patrolu Harcerskiego kieruje ruchem przy Nowym Cmentarzu / Fot. Paweł DąbrowskiO godz. 19, w Teatrze Lalki i Aktora odbyło się podsumowanie kwesty połączone z koncertem "Pejzaż bez Ciebie" w wykonaniu Studia Wokalnego eMDek pod kierunkiem Magdy Sinoff.

- Co roku, na początku listopada odbieramy prace konserwatorskie, zlecone na dany rok i zastanawiamy się nad wyborem kolejnych nagrobków do renowacji na rok przyszły. W decyzjach tych udział biorą także przedstawiciele Urzędu Ochrony Zabytków oraz proboszcz parafii katedralnej - powiedział organizator, Józef Babiel.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jan Bońkowski
  • Jan Bońkowski
  • 22.11.2011 09:35

Jestem dumny, że w moim mieście mogę spotkać prawdziwych harcerzy, a są nimi druhny i druhowie z drużyny "Ptaki Ptakom". Bądźcie dalej "Niepoprawni" nazywając np. Dzień Zaduszny - Świętem Zmarłych. Najważniejsze, że wiecie, co do Was należy i sprawiacie, że Dzień Zaduszny coraz bardziej jest świętem. Życzę dalszych pomysłów n a różne okazje naszej polskiej rzeczywistości. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
vj
  • vj
  • 04.11.2011 11:42

moim zdaniem dobry tekst ciekawie opracowany dobrze dobrane zdięcia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.